1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD Kongresi İkiye Bölündü
ABD Kongresi İkiye Bölündü

ABD Kongresi İkiye Bölündü

Obama, Temsilciler Meclisi'ni kaptırdı. Kongre ara seçimlerinde çoğunluk, alt kanat Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilere geçti, üst kanat Senato'da ise Demokratlarda kaldı.

03 Kasım 2010 Çarşamba 11:12A+A-

Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde eden Cumhuriyetçi Parti Başkan Barack Obama'nın Kongre'ye getirdiği yasal düzenlemelerin önünü kesme fırsatı yakaladı.

Başkan Barack Obama sonuçların netleşmesinin ardından Cumhuriyetçi Parti'nin Temsilciler Meclisi'ndeki lideri ve yenilenen Kongre'nin başkanı olması beklenen John Boehner'i aradı.

Bayaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Obama Boehner'e, yeni dönemde kendisiyle "ortak zemin" bulmayı umduğunu söyledi.

Boehner daha önce yaptığı bir açıklamada, seçmenin Başkan'a yön değiştirme mesajı verdiğini söylemiş, yeni dönemde harcamaları kısmaya ve devleti küçültmeye çalışacaklarını belirtmişti.

Kaptırılan sandalyeler

Cumhuriyetçi Parti, önceki Senato'da Başkan Barack Obama'nın oturduğu Illinois sandalyesini ele geçirdi.

Demokratlardan almayı başardıkları diğer sandalyeler ise Pennsylvania, Wisconsin, Arkansas, Kuzey Dakota ve Indiana oldu.

Ancak Cumhuriyetçiler Senato'da çoğunluğu ele geçirmek için ihtiyaç duydukları 10 yeni sandalyeyi elde edemedi.

Temsilciler Meclisi'nde ise çoğunluğu ele geçirmek için ihtiyaçları olan 39 sandalyeden fazlasını elde ettiler.

Amerikalı seçmen bugün 435 üyeli Temsilciler Meclisinin tamamı, Senato'nun 37 üyesi ve 37 eyaletin valisiyle eyalet meclisi üyelerini belirlemek üzere oy kullandı.

Ayrıca 37 eyalette seçmenler, sağlık ve mali reformlar dahil 160 kadar mesele hakkında oy pusulalarında yer alan soruları yanıtladı.

Bunlardan en ilgi çekeni, California eyaletinde esrar kullanımına izin verilip verilmemesine yönelik referandumdu.

Sonuçta California seçmeni yüzde 57 ile, yetişkinlerin sadece kendi kullanımları için 28 gram esrar bulundurmasına izin veren düzenlemeyi reddetti.

(Kaynak: BBC)

HABERE YORUM KAT