1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD Kendi Beslediği Esed'i Beğenmiyor!
ABD Kendi Beslediği Esed'i Beğenmiyor!

ABD Kendi Beslediği Esed'i Beğenmiyor!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby: “Esed rejimi, IŞİD’e karşı mücadele etmek şöyle dursun, Suriye’deki duruma istikrar getirilmesi çabalarında bile bir rol üstlenemez." dedi.

16 Eylül 2015 Çarşamba 10:11A+A-

Kirby’e, günlük basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, tüm ülkelere, Suriye yönetimiyle birleşerek IŞİD'e karşı ortak mücadele etme çağrısında bulunması soruldu.

Esed rejiminin desteklenmemesi gerektiğine yönelik düşüncelerinin değişmediğini belirten Kirby: "Esed rejimi, IŞİD’e karşı mücadele etmek şöyle dursun, Suriye’deki duruma istikrar getirilmesi çabalarında bile bir rol üstlenemez." diye konuştu.

Kirby, IŞİD ile mücadelede 60’tan fazla ülkenin yer aldığı bir koalisyonun bulunduğuna dikkat çekerek, Rusya’nın da bu noktadaki yapıcı rolünü memnuniyetle karşılayabileceklerini tekrarladı. Kirby: "Ancak bu (Rusya’nın yapıcı rolü), Esed rejiminin askerî destek almaya devam etmesi şartları altında başlayamaz." ifadesini kullandı.

"Koalisyonun Parçası Olamayacak Şey, Beşşar Esed Ve Rejimidir"

Rusya’nın kendi koalisyonunu oluşturması yönünde bir kaygılarının olup olmadığına yönelik soru üzerine Kirby, Esed rejiminin kapasitesine yönelik herhangi bir desteğin ülke içindeki şiddeti arttıracağına işaret ederek: "Bizim kaygımız, Esed rejimine devam eden destektir. 60’tan fazla ülkenin oluşturduğu koalisyonun IŞİD ile mücadelede etkin olduğu bir ortamda örgüte karşı başka bir uluslararası koalisyona gerek yok. Ancak, Rusya’nın hâlihazırdaki koalisyonda yapıcı rolünü memnuniyetle karşılayacağımızı söyledik ama bu koalisyonun parçası olamayacak şey ise Beşşar Esed ve rejimidir." diye konuştu.

“IŞİD ile Uğraşmamızın Neden Esed”

Suriye’de siyasî değişimin Esed’siz olması gerektiğine yönelik görüşlerinin değişmediğini ifade eden Kirby ayrıca: "Esed, Irak veya Suriye’de IŞİD ile savaşan koalisyonun bir üyesi olamaz. IŞİD ile uğraşmamızın nedeni kendisi." ifadesini kullandı.

"Esed Sözlerine Değer Verilecek Biri Değil"

Esed’in bir Rus medya organına röportajında, IŞİD ile birlikte mücadele edilmesi ve sonrasında siyasî çözüme ilerlenebileceğine yönelik sözlerinin sorulması üzerine Kirby: "(Esed) Sözlerine değer verilecek biri değil." dedi.

Öte yandan New York Times gazetesi, Amerikan askerî uzmanların uydu fotoğraflarını incelemesi sonucunda, Rusya’nın Suriye’de 6 adet T-90 tankı, 15 havantopu, 35 silahlı personel taşıma aracı, bin 500 civarında askerî personeli alabilecek 200 iskanı bulunduğunun görüldüğünü yazdı.

“Esed’e Destek Barışçıl Bir Çözüme Ters”

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, günlük basın toplantısında konuyla ilgili soru üzerine, haberi teyit edemeyeceğini kaydetti.

Konuyu dikkatli biçimde izlediklerini belirten Cook, Esed rejimine askerî desteğin Suriye’de barışçıl bir çözüm amacına ters düştüğünü bildirdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT