1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD Karşıtı(!) Odatv'ye ABD’den Destek
ABD Karşıtı(!) Odatvye ABD’den Destek

ABD Karşıtı(!) Odatv'ye ABD’den Destek

Odatv baskını ve Soner Yalçın’ın gözaltına alınması ABD'de üzüntüyle karşılandı. Baskın New York Times'e haber olurken, Büyükelçi Ricciardone’nin de gündemine girdi.

16 Şubat 2011 Çarşamba 22:27A+A-

Dün sabaha karşı odatv'nin kurucusu Soner Yalçın ve yöneticilerinin evine, aynı zamanda sitenin Gümüşsuyu'ndaki merkezine yönelik eşzamanlı baskın New York Times'a haber oldu, ABD'nin yeni büyükelçisi Ricciardone' nin  gündemine girdi.

ABD karşıtı olduğunu iddia eden site kurucuları ve yöneticilerine ABD'den gelen bu destek akılları karıştırdı.

New York Times, bugün odatv baskını ve gözaltılara yer verdiği haberinde Kemal Kılıçdaroğlu'nun Odatv'ye destek olan açıklamalarına "Ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi, gazetecilerin darbe iddialarıyla bir bağlantıları olduğu için değil hükümeti eleştirdikleri için gözaltına alındıklarını belirtti. Parti bu suçlamaların hükümet muhaliflerine karşı başlatılan cadı avı için bir bahane olduğunu düşünüyor. Parti genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Bu haber sitesinin suçu neydi?"diye sordu. "Hükümetin hoşuna gitmeyen gerçekler ve doğrular hakkında haber yapması." cümleleriyle yer verdi.

AKP'den 'İslamcı Parti' olarak bahsetmesi dikkat çeken New York Times, "Savcılar, 2002 yılında iktidara gelen ve başbakanlığını Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı islamcı Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetini devirmek amacıyla hazırlandığından şüphelenilen plan hakkında sürdürülen soruşturma dahilinde, son bir kaç yıl içinde düzinelerce muvazzaf ve emekli askeri tutukladılar. Türk Genel Kurmayı böyle bir plan olduğu iddialarını reddetti."  yorumunda bulundu.

ABD'nin yeni büyükelçisi Ricciardone ise, "Odatv" gözaltıları ve "Balyoz" tutuklamaları ile ilgili olarak kendisine yöneltilen soruyu "Bir yanda gazeteciler gözaltına alınıyor, bir yanda basın özgürlüğü deniyor. Biz anlamıyoruz onun için sizlere soruyoruz. Suçlamaların ne olduğunu bilmiyorum. Detayı bilmiyorum. Türkiye özgür bir basın istiyor. Muhalif de olsa Türk halkı eleştiren basın istiyor. Muhalefet de hükümet de özgür basını desteklediğini söylüyor. Biz sadece bu süreci yakından izliyoruz. Bir yanda gazeteciler gözaltına alınıyor, bir yanda basın özgürlüğü deniyor. Biz anlamıyoruz onun için sizlere soruyoruz. Türkler'in görüşleri önemli. Ama ifade ve basın özgürlüğü Türkiye, ABD ve bölge için hayati öneme sahip." şeklinde yanıtladı.

Büyükelçi Ricciardone'nin ilgili açıklamalarını Hürriyet ve Milliyet'de ilk sayfalarında okuyucularına duyurdu.

AKTİF HABER

HABERE YORUM KAT

1 Yorum