1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. ABD İle Pakistan Arasında Gerilim Artıyor
ABD İle Pakistan Arasında Gerilim Artıyor

ABD İle Pakistan Arasında Gerilim Artıyor

ABD Pakistan'a 800 milyon dolarlık askeri yardımı geri çekti.

10 Temmuz 2011 Pazar 18:12A+A-

Beyaz Saray yetkilisi Bill Delay, 'Pakistan'ın bazı adımları yardımın bir kısmı üzerinde tereddüte düşmemize neden oldu' diyor.

Yetkiliye göre, Mayıs ayında ABD komandolarının bir gizli baskınla Usame bin Ladin'i öldürmesi, Pakistan'da 'büyük acıya' neden oldu.

'Pakistan'ın terörle mücadelede önemli bir müttefik olduğunu' teyid eden Delay, bu ülkenin 'muazzam sayıda terör eyleminin kurbanı olduğunu' da kaydetti.

Yetkili ABD-Pakistan ilişkilerinin fazla mesaiye ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Amerikan ABC televizyonunda bir programa katılan Beyaz Saray yetkilisi, iki ülke arasındaki ilişkinin dünyanın karışık bir bölgesinde, karmaşık bir ilişki olduğunu da belirtti.

Delay 'bu zorlukları aşana kadar, Amerikalı veri mükelleflerinin onlara vaadettiği paranın bir kısmını geri çekeceğiz' dedi.

Amerikan gazetesi New York Times'a göre, üst düzey askeri kaynaklar, geri çekilen miktarın Pakistan'a yıllık askeri yardımım üçte biri kadarlık bir bölümüne denk düştüğünü söylüyor.

Gazete bu adımın, Amerikalı askeri eğitmenlerin Pakistan'dan sınır dışı edilmesine ABD'nin öfkesini sergilemek ve islamcı militanlarla mücadelede Pakistan'ın üzerindeki baskıyı artırmak atıldığını belirtiyor.

İki ülke ilişkileri, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in Pakistan'daki ABD güçlerince 2 Mayıs'ta öldürülmesi sonrası ciddi şekilde zarar görmüştü.

BBC 

HABERE YORUM KAT