1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nda bütçe krizi
ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nda bütçe krizi

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nda bütçe krizi

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın bütçe krizi cuma gününe kadar çözülemezse yüz binin üstünde federal güvenlik görevlisi maaş almadan çalışmak zorunda kalacak.

24 Şubat 2015 Salı 03:55A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, ABD İç Güvenlik Bakanlığına ayrılan finansmanın, kongreden ek kaynak çıkmaması halinde bu ay sonunda tükenecek olmasına ilişkin, "Ulusal güvenliğimizi siyasete alet edemeyiz" dedi. 

Geçen yılın aralık ayında onaylanan 2015 mali yılı bütçesi, ABD İç Güvenlik Bakanlığına sadece şubat sonuna kadar finansman sağladı. 

Eğer, ABD Kongresi, bakanlığa bu hafta içinde ek kaynak göndermezse, yüz binin üstünde federal güvenlik görevlisi ya işten uzaklaştırılacak ya da maaş almadan çalışmak zorunda kalacak.

Bu çalışanlar arasında sınır ve havaalanı polisleri de yer alırken, krizin terör saldırılarının arttığı bir döneme denk gelmesi, ülkede güvenliğe yönelik endişeleri tetikledi. 

Kongrede çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler ise bakanlığın finansman sorununu Obama'nın ülkedeki 5 milyona yakın kaçak göçmene yasal statü sağlayacak Göçmenlik Reformu'ndan geri adım atması için bir koz olarak kullanıyor. 

ABD Başkanı Barack Obama, bugün Ulusal Valiler Derneği'nde yaptığı konuşmada, bu soruna değinerek, bakanlığa yeni kaynak sağlanmamasının ekonomi ve güvenlik için ciddi sonuçlar doğuracağını ifade etti. 

Bu konuda valilerin desteğini isteyen Obama, "Eğer bakanlık çalışanları maaşlarını alamazlarsa, sizlerin eyaletlerinde para harcayamayacak. Bunun, ekonominize ve ulusal güvenliğe ciddi etkileri olacaktır, çünkü bizim güvenliğimizi sağlayan onların çalışkanlığı. Valiler olarak siz çok iyi biliyorsunuz ki ulusal güvenliğimizi siyasete alet edemeyiz" ifadelerini kullandı. 

İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson da hafta sonu yaptığı açıklamada, bütçe krizinden kaynaklanacak geçici işten çıkarmaların ABD'yi terörist tehlikelere karşı zayıflatacağını söylemişti. 

Cumhuriyetçiler ise sınır güvenliği ve havaalanı polislerinin finansman sorunu çözülmese de çalışmaya devam edeceğini hatırlatarak, Beyaz Saray'ın güvenlik riskini abarttığını savunuyor. 

AA

HABERE YORUM KAT