1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. ABD, Husilere Karşı Savaşan Aşiretleri Vurdu
ABD, Husilere Karşı Savaşan Aşiretleri Vurdu

ABD, Husilere Karşı Savaşan Aşiretleri Vurdu

Yemen başta olmak üzere Arap ülkelerinden haberler geçen Masdar Online internet sitesinin haberine göre ABD'ye ait insansız hava araçları Yemen El Kaidesi'ne bağlı üç aracı hedef aldı.

28 Ocak 2015 Çarşamba 14:28A+A-

Husiler ve Sünni aşiretler arasındaki savaşın devam ettiği Şabva ve Marib bölgeleri arasında hedef alınan araçlarda Yemen El Kaidesi'ne bağlı 3 savaşçının hayatını kaybettiği öğrenildi. Saldırı iki buçuk ay aradan sonra Yemen'de düzenlenen ilk insansız hava aracı saldırısı oldu.

Yemen'de İran destekli Husiler, Sana'yı ele geçirmelerinin ardından hakimiyet bölgelerini genişletmeye çalışıyorlar. Marib başta olmak üzere Sünni aşiretlerin ve Yemen El Kaidesi'nin kontrolündeki bölgeye zaman zaman saldırılar düzenleyen Husilerle savaş Sünni aşiretlere mensup savaşçılarla en son Marib'te karşılaşan Husiler bölgeyi bir süredir kuşatma altında tutuyordu. Masdar Online'daki habere göre Husilerle mücadele Yemen El Kaidesi'ne bağlı militanlar hedef alındı. Suzuki Vitara marka aracın Yemen El Kaidesi'ne bağlı silahları ve operasyonel bir birliği taşıdığı öne sürüldü.

Uzaktan kumandayla yönetilen Predator modeli insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen saldırıda 4 roketin kullanıldığı rapor ediliyor. Yemen'in Marib bölgesindeki güvenlik kaynakları ve yerel güçler de ABD tarafından vurulan aracın tamamen yandığını doğruladı.

En son Kasım ayında Şebva'ya düzenlenen insansız hava aracı saldırısında da Yemen El Kaidesi'ne mensup olduğu öne sürülen 7 kişi hayatını kaybetmişti.

Obama ve Beyaz Saray yönetimi son açıklamalarında Yemen'de büyüyen bir 'tehlike'den söz ederek Yemen'de operasyonlarını arttırabileceklerine dair sinyaller vermişlerdi. Fransa'da düzenlenen Charlie Hebdo baskını sonrası, saldırıyı üstenen Yemen El Kaidesi dünya gündeminde sıklıkla yer bulmaya başladı.

Kaynak: Incanews

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

1 Yorum