1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ABD: “Esed, Ateşkes İlanına Rağmen Saldırmaya Devam Ediyor”
ABD: “Esed, Ateşkes İlanına Rağmen Saldırmaya Devam Ediyor”

ABD: “Esed, Ateşkes İlanına Rağmen Saldırmaya Devam Ediyor”

John Kirby, Suriye’de Ramazan Bayramı dolayısıyla “ülkenin dört bir yanında 72 saatlik ateşkes ilan edilmesi”nin ardından şiddet olaylarında büyük bir azalma olduğunu, fakat rejimin çeşitli şehirlerde saldırılara devam ettiğini söyledi.

08 Temmuz 2016 Cuma 00:19A+A-

AA'da yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, Suriye'de Ramazan Bayramı dolayısıyla “ülkenin dört bir yanında 72 saatlik ateşkes ilan edilmesi”ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Üç günlük “ateşkes” ilanının ikinci gününe girildiğini hatırlatan Kirby, “Şiddet olaylarında büyük bir azalma söz konusu. Bu da bize tarafların istemeleri durumunda şiddeti sonlandırabileceğini göstermektedir.” dedi.

Esed rejimine bağlı birliklerin Halep, Şam ve İdlib şehirlerinde saldırılar yaptığını belirten Kirby, rejimin bu süreç içerisinde de saldırılarına devam etmesinden rahatsızlık duyduklarını bildirdi.

Kirby, bu süreç içerisindeki ihlâlleri yakından takip etmeye devam edeceklerini belirterek, Beşşar Esed'in katliam ortağı Rusya’ya çağrıda bulunarak, Esed rejimi üzerindeki etkisini kullanmasını istedi.

HABERE YORUM KAT