1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. ABD Afganistan'da Yine Sivilleri Katletti
ABD Afganistan'da Yine Sivilleri Katletti

ABD Afganistan'da Yine Sivilleri Katletti

ABD, Taliban'la barış görüşmelerini yürütürken, Afganistan’da yine sivilleri katletti. Kunduz eyaletinde, ABD’nin hava saldırısında, aralarında çocukların da bulunduğu 13 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda sivil de yaralandı.

25 Mart 2019 Pazartesi 13:13A+A-

ABD'nin, Afganistan'dan çekileceğiz açıklamasına ve barış görüşmelerini hızlandırmasına rağmen, bu ülkeye düzenlediği hava saldırılarını artırdı. Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz eyaletinde yerel yetkililer, Amerikan hava operasyonunda aralarında çocukların da bulunduğu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin de yaralandığını belirtti. Yabancı kaynaklar ise ölü sayısının açıklanandan daha fazla olduğunu öne sürdü.

Nato sivillerin öldürülmesini doğruladı

Afganistan'daki NATO yetkilileri sivil kayıp haberlerinden bilgileri olduğunu ve bütün güvenilir iddiaların değerlendirildiğini kaydetti.

NATO yetkilisi Debra Richardson, kadın ve çocukların arkasına saklanan Taliban'ın aksine sivil kayıpları önlemek için her tedbiri aldıklarını kaydetti.

Kunduz yakınlarında Afgan ve Amerika güçlerinin Cuma günü 30 saat boyunca Taliban'la çatıştığı belirtiliyor.

Çatışmalarda 94 Taliban üyesiyle 4 Afgan güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği kaydediliyor.

Cuma günü Kunduz'daki çatışmalarda 2 Amerikan askeri de hayatını kaybetmişti. Taliban 19 Afgan askeriyle yabancı güçlerden 5 askerin hayatını kaybettiğini iddia ediyor.

Birleşmiş Milletler raporuna göre geçen yıl Afganistan'da rekor sayıda sivil hayatını kaybetti.

Amerika'yla Taliban'ın barış görüşmeleri yürüttüğü bir dönemde ülkedeki çatışmalar da hız kazanmış durumda.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT