1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Abbas Yönetimi 20 Uluslararası Anlaşma İçin İmza Attı
Abbas Yönetimi 20 Uluslararası Anlaşma İçin İmza Attı

Abbas Yönetimi 20 Uluslararası Anlaşma İçin İmza Attı

Filistin Devlet Başkanı Abbas, aralarında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin de bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya taraf olmak için imza attı.

31 Aralık 2014 Çarşamba 22:58A+A-

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, aralarında Uluslararası Ceza Mahkemesinin de bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya taraf olmak için imza attı.

Abbas, Ramallah'taki Filistin yönetim merkezinde düzenlenen basın toplantısında, "Bizler, barış müzakereleri ve işgalin sonlandırılmasına yetecek kadar zaman zarfında 1967 sınırları üzerinde başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti'ni kurma hakkımızı talep ettik" dedi.

Arap ülkelerinin muvafakatıyla İsrail işgalinin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne projeyi sunduklarını belirten Abbas, tasarının kabulü için 9 "evet" oyu beklediklerini ancak son anda bir ülkenin çekimser kaldığını ifade etti.

Abbas ayrıca bölgedeki çekişmenin sona ermesinin, İsrail ve Filistin arasındaki krizin çözülmesine bağlı olduğunu sözlerine ekledi. 

Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat'ın söz konusu anlaşmaların isimlerinin okumasının ardından Abbas, Uluslararası Ceza Mahkemesinin kurucu temel anlaşması olan Roma Sözleşmesi'nin de arasında bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya katılmak için imza attı.

Hamas: Doğru adım

Hamas, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, 20 uluslararası anlaşmaya taraf olma talebini imzalamasını "doğru adım" olarak nitelendirdi.

Hamas'tan yapılanan yazılı açıklamada, "Devlet Başkanı Abbas'ın Roma Sözleşmesi'ni imzalaması, doğru bir adımdır. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) geçici çerçeve yönetimi aracılığıyla ulusal ortak bir program ve siyasetin belirlenmesi gerekiyor" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, "İsrail ile müzakereler ve güvenlik koordinasyonunun durdurulması, ablukanın kaldırılması, bölgenin imarı, çalışanların maaşlarının ödenmesi ve meclisin Gazze'de görevini üstlenmesi" için Hamas ve İslami Cihad hareketlerinin de arasında bulunduğu FKÖ geçici çerçeve yönetiminin toplanması çağrısında bulunuldu. 

İsrail Başbakanı Netanyahu: Bu girişimi kabul etmeyeceğiz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Abbas'ın, Uluslararası Ceza Mahkemesinin de arasında bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya katılma talebini imzalamasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin haklarını koruyacaklarını belirtti.

Netanyahu, "Filistin'in, Birleşmiş Milletlere yaptığı başvuruyu kabul etmediğimiz gibi, üzerimizde yeni bir dikta oluşturmayı amaçlayan bu girişimi de kabul etmeyeceğiz. Uluslararası Ceza Mahkemesinden korkması gereken, terör örgüt olduğu açık olan ve IŞİD gibi savaş suçu işleyen Hamas ile birlik hükümeti kuran Filistin otoritesidir" ifadesini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamada, ABD ve Avustralya tasarıya ret oyu vermiş, İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda çekimser kalmıştı. Fransa, Ürdün, Şili, Arjantin, Çad, Lüksemburg, Çin ve Rusya'nın "evet" oyu kullandığı tasarının kabulü için gerekli 9 oy sağlanamamıştı.

AA

HABERE YORUM KAT