1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Abbas ve Mısır Hamas’a Baskı Kuruyor
Abbas ve Mısır Hamas’a Baskı Kuruyor

Abbas ve Mısır Hamas’a Baskı Kuruyor

Abbas milisleri Hamas’lı milletvekili Zeydan’ı evine baskın düzenleyerek gözaltına alırken Mısır da Hamas'ın önemli şahsiyetlerinden Debabiş'i umre dönüşü tutukladı.

21 Eylül 2010 Salı 17:37A+A-

Başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas'a bağlı milis güçler bugün evini barbarca bastıkları milletvekili Abdurruhman Zeydan'ı tutukladılar.

Filistin Meclisi Genel Sekreteri Dr. Mahmud Er-Ramhi Filistin Enformasyon Merkezine yaptığı açıklamada şunları ifade etti: "Abbas milislerinden kalabalık bir grup bugün (21 Eylül Salı) sabah erken saatlerde milletvekili Abdurrahman Zeydan'ın Tulkerem'deki evini bastı. Ana kapıyı kıran milis güçler, içeri girip arama yaptı. Vekilin cep telefonuna ve bilgisayarına el koyan milisler hatlı telefonun da kablosunu kestiler. Kendilerini Kassam komutanı İyad Şelbaye'nin öldürülmesine ortak olmakla suçlayan Hamas hareketine mesaj vermek istediklerini söyleyen milisler, evde Hamas'a mensup milletvekilini de tehdit ettiler."

Tutuklanan milletvekilinin Tulkerem'deki merkezde alıkonulduğunu, bu esnada Abbas milisleri tarafından tehdit edildiğini ve bundan böyle dokunulmazlığının olmayacağının kendisine bildirildiğini söyleyen Er-Ramhi, milislerin daha sonra milletvekilini serbest bırakırken bilgisayarıyla cep telefonunu teslim etmediklerini ifade etti.

Diğer taraftan Batı Yaka'nın birçok şehir ve kasabasında Hamas mensuplarına karşı baskınlarına devam eden Abbas milislerinin bugün 22 Hamas mensubunu daha tutukladıkları belirtildi.

Hamas: "Abbas Milisleri İşgal Rejimine Hizmet Etmiş Oldu"

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Abbas milislerinin Abdurrahman Zeydan'ı tutuklamalarını, kendisini ve vekilleri tehdit etmelerini şiddetle kınadığını belirtti.  Hamas, milletvekili Zeydan'ın tutuklanması üzerine yazılı bir açıklama yaptı: "Milletvekili Zeydan'ın kaçırılması, Filistin meclisine bir saldırı olduğu kadar işgalcilere de bir hizmettir. Filistin Meclisinin bir üyesine yapılan bu saldırı büyük bir tehlike arz ediyor. Yapılan bu saldırıdan doğrudan Abbas sorumludur."

Filistin Meclisini, üyelerini, sivil toplum kuruluşlarını, Filistin gruplarını yapılan bu barbarlığa karşı seslerini yükseltmeye çağıran Hamas, hukuki bir dayanakları olmayan bu güçlerin yaptıklarına karşı durmanın gerekli olduğunu ifade etti.

Mısır, Umreden Dönen Gazze Emniyet Güçlerinden Bir Yetkiliyi Tutukladı

Mısırlı bir güvenlik yetkilisi, Gazze'deki Genel Güvenlik Biriminin komutanlarından Muhammed Hamis Debabişe'nin Mısır ulusal güvenliğine zarar veren birtakım eylemlere katıldığı şüphesiyle umre dönüşünde tutuklandığını belirtti. Debabişe, modern telsizlerin Gazze'ye geçirilmesinde ve Mısırlı bir askerin öldürülmesinde parmağı olduğu iddiasıyla tutuklandı.

Mısırlı siyasi kaynaklar ise Hamas ile Mısır yönetimi arasında Debabişe'nin serbest bırakılması için yoğun bir diplomatik görüşme yapıldığını fakat bu görüşmelerin Debabişe'nin serbest bırakılmasına yetmediğini belirterek, bu kişinin Mısır'ın ulusal güvenliğiyle yakından uzaktan bir alakasının olmadığını belirttiler.

Mısırlı kaynaklar devamla şunları ifade ettiler: "Hamaslı tutukluların sorgusunda Mısır'ın ulusal güvenliği sorulmuyor. Onlara direnişin silahları, komutanlarının nerelerde bulunduklarını soruyorlar. Mısır elde ettiği bilgileri doğrudan Amerika, İsrail ve Abbas yönetimiyle paylaşıyor."

Debabişe'nin güvenlik ve askeri açıdan büyük bir av olduğunu söyleyen kaynaklar şöyle devam ettiler: "Şüphesiz ki Debabişe, Mısır istihbaratı, Abbas yönetimi, Amerika ve Siyonist istihbarının ortak işbirliğiyle tutuklandı. Kassam'ın tutuklu komutanı Eymen Nevfel ile birlikte Debabişe de söz konusu taraflar için büyük bir av sayılır."

"Mısır Güçleri Tüm İnsani Değerleri Çiğnemiş Oldu"

Hamas sözcüsü Fevzi Burhum, Mısır güçlerinin iç barış diyalogu için Hamas'ın oluşturduğu heyetin üyelerinden biri olan Muhammed Debabiş'i tutuklamasını şiddetle kınadı.

Gazze'de yaptığı basın toplantısında Debabiş'in tutukladığını duyduğunda şaşırdığını belirten Burhum, Mısır hükümetine yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Debabiş'in Mısır güvenlik güçleri tarafından günlerdir sorgulandığını belirterek, Debabiş'in tutuklanmasına zemin hazırlamak için Mısır basın yayın organlarının yalan yanlış birçok haber uydurduğunu ifade etti.

Debabiş'in Kahire görüşmelerine katılan Hamas heyetinde yer alan değerli bir şahsiyet olduğunu belirten Burhum devamla şöyle konuştu: "Mısır yönetimi onu iyi tanıyor. Mısır yönetiminin onayıyla Umre için Suudi Arabistan'a gitmişti. Umre dönüşü Kahire havaalanında tutuklandı. Tutuklandığında Mısır istihbaratıyla yaptığımız yoğun telefon görüşmesi sonucunda Cumartesi günü (18 Eylül) serbest bırakılacağını söylediler. Ardından Pazartesi günü serbest bırakacaklarını belirttiler. Mısır'ın bu tavrı Filistin halkıyla olan ilişkisini etkileyecektir. Mısır'ın bu tavrı Filistin halkının teveccühüne sahip bir hareketi küçük düşürmek anlamına geliyor."

Mısırlı yazar Selim Azuz, bu tutuklamayla, Mısır rejiminin Filistin iç barışı konusunda daha önce hazırladığı taslağı imzalaması için Hamas hareketine baskı kurmayı amaçladığını belirterek bunun belli bir plan çerçevesinde gerçekleştiğine dikkat çekti.

Bugün yazılı bir açıklama yapan Azuz şöyle dedi: "Mısır güvenlik güçlerinin Hamas liderlerinden Debabiş'i tutuklaması Filistin barışı konusunda imajı sarsılan ve Hamas hareketine imza attıramayan Mısır rejiminin imajını düzeltmeye yöneliktir. Bunun diğer boyutu da Mısır'ın hazırladığı taslağa imza atmayan Hamas hareketini imza atmaya zorlamaktır. Mısır, Fetih ile yeniden görüşme masasına oturması için Hamas'a baskı yapmak istiyor. Mısır, İstihbarat Bakanı Hamas Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal ile görüştüğü bir sırada Hamas liderlerini tutuklayarak harekete karşı baskı kurmak istiyor."

Mısır zindanlarında birçok Hamas lider ve mensubunun yanında bu harekete yardım eden birçok Afrikalının da bulunduğunu belirten Azuz devamla şöyle dedi: "Mısır rejimi hem bölgedeki halklara hem de uluslararası kamuoyuna hala diri olduğunu ispat etmek için oynayacağı birtakım tiyatrolar araştırıyor. Olup bitenler bölgedeki dengelerde rol almak için bu rejimin elinde artık eskisi gibi güçlü bazı kartların kalmadığını gösteriyor."

Ebu Zuhri: "Bedeli Ne Olursa Olsun Hamas Direnişten Vazgeçmeyecek"

Öte yandan Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, bedeli ve kendilerine karşı yapılan komploların boyutu ne olursa olsun şehitlerin kanlarıyla çizdikleri direniş ve cihad yolundan vazgeçmeyeceklerini belirterek, işgal rejiminin uyguladığı ambargonun Filistin halkına karşı sürdürülen savaşın bir halkasından başka bir şey olmadığını söyledi.

Dr. Ebu Zuhri bu açıklamaları, Hamas hareketinin dün akşam (20 Eylül Pazartesi) Gazze'nin orta bölgesinde bulunan Zevayide'deki Şehid Cihad Ebu Suveyrih Camisinde şehit komutan Cihad Ebu Suveyrih'in şehid edilmesinin yıldönümüyle ilgili olarak düzenlediği etkinlikte yaptı.

Ebu Zuhri etkinlikte yaptığı konuşmada ayrıca şunları söyledi: "Halen sürdürülen müzakereler daha öncekilere benzemiyor. Şu anda işgal rejimi müzakereleri elinde oyuncak gibi oynattığı bir takımla yapıyor. Onun için işgal rejimi istediği konuları istediği şekilde imzalatma konumundadır. Batı Yaka halkının şu anda yaşadığı bağımlılığı Filistin halkı hiçbir dönemde yaşamamıştır. Bütün bunlar da direniş tercihinin tasfiyesi içindir."

HABERE YORUM KAT