1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Abbas Milisleri Şelbaye’nin Posterlerini Yasakladı
Abbas Milisleri Şelbaye’nin Posterlerini Yasakladı

Abbas Milisleri Şelbaye’nin Posterlerini Yasakladı

Üç gün önce Siyonistler tarafından şehit edilen Kassam komutanı Şelbaye’nin taziyesinde Tevhid bayraklarını kaldıran Abbas milisleri poster basımını da engelledi.

20 Eylül 2010 Pazartesi 15:52A+A-

Başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas'a bağlı milisler üç gün önce işgal güçleri tarafından şehit edilen Kassam komutanlarından İyad Şelbaye'nin cenaze törenine getirilen Tevhid bayraklarını topladıkları gibi, şehide ait posterlerin matbaalarda basılmasını da engellediler.

Tulkerem'in bütün matbaalarını gezen şehit ailesine, matbaacılar utanarak ve özür dileyerek şehidin posterlerini basamayacaklarını, emrin yukarıdan geldiğini ve buna karşı yapabilecekleri bir şeyin olmadığını ifade ettiler.

Görgü şahitleri yaptıkları açıklamada, Şelbaye'nin şehit edildiği günden şimdiye kadar Abbas milislerinin şehidin evini, taziye çadırını ve etkinlikleri uzaktan takip ettiklerini; taziye çadırıyla şehidin evine girip çıkanları izlediklerini ve bu durumun Nur Şems kasabasında büyük bir öfkeye neden olduğunu ifade ettiler.

Abbas milislerinin zemin hazırlamasıyla işgal güçleri üç gün önce evine baskın yaptıkları İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarından İyad Şelbaye'yi şehit etmiştiler.

{C}Beytâ Halkı Abbas Milislerini İşgal Askerleri Gibi Taşladı

Batı Yaka'nın Nablus şehrinin güney doğusunda bulunan Beytâ kasabasında Abbas milislerinin Filistinli bir genç kızı darp etmeleri üzerine kasaba halkıyla Abbas milisleri arasında dün (19 Eylül Pazar) öğleden sonra şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Mahalli kaynaklar konuya ilişkin Filistin Enformasyon Merkez'in şu bilgiyi verdiler: "Zeytin yeşili giymiş Abbas milislerini taşıyan on kadar askeri araç kasabaya geldi. Milisler yoldan geçen herkese sataşmaya, onlara hakaretler yağdırmaya başladılar. Bu tavırlar halkın öfkelenmesine neden olurken, milislerin kasaba halkından genç bir kıza saldırıp dayak atmaları bardağı taşıran son damla oldu. Bunun üzerine kadın ve erkeğiyle, çocuk ve yaşlısıyla bütün kasaba halkı sokaklara dökülüp Abbas milislerini taşlamaya başladı. Halkın büyük öfkesini gören milis güçler havaya ateş açarak kasabadan çıkmak zorunda kaldı."

Görgü şahitleri muhabirimize verdikleri bilgide, Abbas milislerinden birinin arkadaşının silahıyla yaralandığını ve bir ambulansın olay yerine gelip yaralıyı hastaneye kaldırdığını belirttiler.

Öte yandan Abbas milislerinin Silfit, El-Halil, Nablus, Beytlaham, Cenin ve Tulkerem vilayetlerinde Hamas üyelerinden 14 kişiyi daha kaçırdığı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT