1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Abbas: İsrail İnşaatı Sürdürürse Görüşmeyiz
Abbas: İsrail İnşaatı Sürdürürse Görüşmeyiz

Abbas: İsrail İnşaatı Sürdürürse Görüşmeyiz

Ramallah Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, işgalcilerle yeniden doğrudan müzakerelere başlıyor ancak "İsrail site inşaatını sürdürürse görüşmeyiz" uyarısında bulundu.

24 Ağustos 2010 Salı 11:21A+A-

 Mahmud Abbas, İsrail'in yerleşim birimleri inşaatlarıyla ilgili politikasına yeniden başlaması durumunda doğrudan görüşmelerin devam edemeyeceğini bildirdi.

 Abbas, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'a cuma günü yazdığı ve bir kopyası AFP'ye bugün ulaşan mektubunda, "Eğer İsrail, Doğu Kudüs de dahil yerleşim birimleri inşaatı faaliyetlerine yeniden başlarsa, görüşmelere devam edemeyiz" dedi.

Gelecekteki bir Filistin devleti, Filistinli mültecilerin ve Kudüs'ün statüleri gibi hassas dosyaların görüşmelerin gündeminde olmasını isteyen Abbas, görüşmelerin bir sonuca ulaşması için adil ve iyi niyetle yürütülmesi gerektiğini belirtti. Abbas, "geçici sınırlara sahip bir Filistin devletinin Filistinliler için bir seçenek olmadığını" söyledi.

En büyük umudunun, İsrail'le, çatışmalara son vermek için belirleyici görüşmelere yeniden başlamak olduğunu ifade eden Abbas, bununla birlikte, özellikle Doğu Kudüs'tekiler olmak üzere yerleşim birimleri inşaatlarıyla ilgili faaliyetlerin, Filistin halkının gözünde görüşmelerin inanılırlığının zarar göreceği kaygısını taşıdığını yazdı.

Filistinli başmüzakereci Saib Erakat da, İsrail'in barış ve yerleşim birimleri inşa etmeye devam etmek arasında seçim yapması gerektiğini söylemişti.

Ramallah yönetimi, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın 2 Eylülde doğrudan müzakerelere başlama teklifini kabul etmekle birlikte, "İsrail, işgal topraklarında yeni yerleşim birimleri kurmaktan tümüyle vazgeçmezse müzakereden çekiliriz" açıklamasında bulunmuştu. 

Hamas, Müzakerelere Karşı

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Ramallah'taki Fetih yönetiminin Amerikan yönetimine boyun eğerek Siyonist düşmanla doğrudan müzakerelere başlama kararı almasının başarısızlığa mahkûm bir politika olduğunu söylemişti.

HABERE YORUM KAT