1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Abbas, Gazze Ablukasının Devamını İstedi
Abbas, Gazze Ablukasının Devamını İstedi

Abbas, Gazze Ablukasının Devamını İstedi

Mahmud Abbas'ın, ABD Başkanı Barack Obama'ya Hamas'ı güçlendireceği gerekçesiyle Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukanın kaldırılmasına karşı olduğunu söylediği ileri sürüldü.

14 Haziran 2010 Pazartesi 10:30A+A-

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, Abbas'ın bu sözleri, Obama ile çarşamba akşamı Beyaz Saray'daki görüşmesinde dile getirdiğini iddia etti. Gazetenin, Avrupalı diplomatlara dayandırdığı haberinde, Abbas'ın "Gazze Şeridi'ne sınır geçişlerinin açılması ve ablukanın kolaylaştırılmasına ihtiyaç bulunduğunu, ancak bunun Hamas'ı güçlendirmeyecek yollarla yapılması gerektiğini" söylediği kaydedildi. Haberde, görüşmede Abbas'ın üzerinde durduğu noktalardan birinin, İsrail tarafından bölgeye denizden uygulanan ablukanın şu aşamada kaldırılmaması gerektiği olduğu belirtildi. Avrupalı diplomatlara göre, Mısır da İsrail'e, ABD ile Avrupa Birliği ülkelerinin Gazze Limanı'na gidip gelen gemileri incelemenin zorluğu nedeniyle deniz ablukasının kaldırılmasına karşı olduklarını net bir şekilde ifade etti.

Bu arada Mısır, Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye yardım getiren bir Cezayir konvoyuna izin verdi. Gazze yardım gemilerine yönelik İsrail saldırısının hemen ardından Mısır'ın Refah Sınır Kapısı'nı iki hafta kadar önce açmasına karşın, Gazze'deki yetkililer Cezayir yardım konvoyunun bölgeye sokulmadığını bildirmişlerdi. Cezayir'in ardından Malezya da Gazze'ye yardım filosu gönderecek. Malezya'da faaliyet gösteren Perdana Küresel Barış Organizasyonu'nun önderliğini yapan eski Malezya Başbakanı Mahathir Mohammad, İsrail'in Gazze halkına uygulamış olduğu ambargoyu kırmak için Gazze'ye yeni yardım gemileri yollamayı planladıklarını duyurdu. Malezya medyasına göre, yardım gemilerinin gelecek ay içinde yollanması bekleniyor.

Gazze'deki Ablukaya Karşı Halk Komitesi Başkanı ve bağımsız milletvekili Cemal el Hudari ise Gazze Limanı'nın Avrupalıların gözetiminde faaliyet göstermesini öngören bir plan hazırladı. Planda, Ramallah'taki Filistin yönetimiyle Yunanistan arasında bir anlaşma yapılarak, Gazze'ye gönderilen yardım ve ticari malların bir Yunan limanında gemilere yüklenmesi ve önce Avrupalılar tarafından kontrol edilmesi öngörülüyor. Cemal el Hudari'nin söz konusu planını Mısır, Filistin lideri Abbas ile Gazze'deki fiili hükümetin Başbakanı İsmail Haniye'ye sunduğu bildirildi.

(Zaman)

HABERE YORUM KAT

4 Yorum