1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Abbas: ‘Feyyad Olmazsa Uzlaşı da Olmayacak’
Abbas: ‘Feyyad Olmazsa Uzlaşı da Olmayacak’

Abbas: ‘Feyyad Olmazsa Uzlaşı da Olmayacak’

ABD ve Avrupa'ya karşı duramayan Abbas geçici hükümette Feyyad'ın başbakanlığında ısrarlı.

12 Temmuz 2011 Salı 17:58A+A-

Filistinli kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 4 Mayıs'ta Kahire'de uzlaşı anlaşmasının imzalanmasından bu yana bir türlü kurulamayan birlik hükümetinde başkanlığı Selam Feyyad'ın üstlenmesinde ısrar ediyor.

Londra'da yayınlanan El-Hayat gazetesi bugünkü (12 Temmuz Salı) sayısında Mahmud Abbas'ın "Gelecek hükümetin başkanı Selam Feyyad olmazsa uzlaşı da olmayacak" dediğini aktardı.

Mahmud Abbas'ın birkaç gün önce Ramallah'ta bazı kişilerle yaptığı toplantıda Selam Feyyad isminde ısrarlı olduğunu söylediğini belirten kaynaklar, Abbas'ın Feyyad için "Maaşları ödeyebilmek için Filistin Özerk Yönetimi'ne para getirebilecek ve yönetim kurumlarının çalışmasını sağlayabilecek tek isim" ifadesini kullandığını söyledi.

Bu arada Filistin Özerk Yönetimi'nin büyük bir mali kriz yaşadığı ve geçen ay ancak maaşların yarısını ödeyebildiği belirtildi.

Mahmud Abbas'ın Selam Feyyad isminde ısrar etmesine gerekçe olarak Feyyad'ın adaylar arasında Amerika ve Avrupa tarafından kabul edilen tek isim olmasını gösterdiği kaydedildi.

Kaynaklar, Mahmud Abbas'ın başkanı olduğu Fetih'ten veya Hamas Hareketi'nden hiçbir ismin uzlaşı hükümetine başkanlık etmeye uygun olmadığı görüşünde olduğunu bildirdi.  (FEM)

HABERE YORUM KAT