1. HABERLER

  2. HABER

  3. AB Ukrayna Konusunda Anlaşamadı
AB Ukrayna Konusunda Anlaşamadı

AB Ukrayna Konusunda Anlaşamadı

Ukrayna krizini görüşmek için toplanan AB dışişleri bakanları, Kiev yönetiminin silahlandırılması konusunda görüş ayrılığı yaşıyor.

09 Şubat 2015 Pazartesi 20:40A+A-

Ukrayna krizini görüşmek için toplanan AB dışişleri bakanları, Kiev yönetiminin silahlandırılması konusunda görüş ayrılığı yaşıyor.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, toplantıya girerken basına yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın silahlandırılmasının "mantıklı" olduğunu söyledi.

ABD yönetiminin Ukrayna'ya silah yardımına hazırlandığı iddiası sorulan Linkevicius, "Bu ABD'nin kararı fakat mantıklı bir hareket olacağını söyleyebilirim. Ukraynalılar dışarıdan bir saldırıya karşı direniyor. Diğer taraf (ayrılıkçılara) zaten gelişmiş ve ağır silahlar veriyor" dedi.

Linkevicius "Ukrayna'ya sadece mali ve siyasi değil askeri alanda da yardım etmeliyiz. Şu anda tartışılan asker gönderme değil ama en azından orduya kendisini savunmak için silah verilebilir" diye konuştu.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ise Ukrayna'ya silah gönderilmesine şiddetle karşı çıkarak "Daha fazla silaha değil Rus silahlarının geri çekilmesine ihtiyaç var" dedi.

Wallström, Ukrayna'daki krizin askeri çözümü olmadığını ve daha fazla silahla tırmandırma yerine başka yöntemler aramanın, Rusya'yı taahhütlerine bağlı kalmaya zorlamanın ve siyasi çözüm yolları bulmanın daha Avrupalı bir tarz olacağını söyledi.

Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak, "Bölgede daha fazla silah bence yangını körükler. Silah vermek seçenek olamaz" ifadesini kullandı.

İngiltere, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg dışişleri bakanları da Ukrayna yönetimine silah yardımına destek vermediklerini açıkladılar.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, dün Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya silah sağlamanın sadece çok riskli olmadığı, ters tepebileceği uyarısında bulunmuştu.

AB içinde Baltık ülkeleri ve Polonya, Ukrayna'ya daha fazla destek verilmesini ve Rusya'ya yaptırımların ağırlaştırılmasını savunurken silah yardımı fikrine çoğu ülke olumsuz bakıyor.

Bu arada İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo, Ukrayna krizinde Rusya'yla karşılıklı yaptırımlar nedeniyle AB'nin 21 milyar avro zarar ettiğini söyledi.

Garcia-Margallo, "Yaptırımlar hepimize ağır maliyet çıkardı. AB şu ana dek 21 milyar avro kaybetti. İspanya'da tarım ve turizm ağır darbe aldı" dedi.

AB dışişleri bakanlarının bugünkü toplantıda, Ukrayna'daki kriz nedeniyle ayrılıkçılardan ve Rusya'dan 19 kişinin ve 9 kuruluşun mal varlıklarının dondurulmasını ve seyahat yasağını onaylaması bekleniyor.

Ukraynalı ayrılıkçılara ve Rusya'ya ilave yaptırımları erteledi

AB dışişleri bakanları, Ukraynalı ayrılıkçılar ve Rusya'dan 19 yeni isme ve 9 kuruluşa mal varlıklarının dondurulması ve seyahat yasağı yaptırımında uzlaşırken uygulamayı gelecek haftaya erteledi.

AB dışişleri bakanları toplantısına katılan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, "Yaptırımlar prensipte kalacak fakat uygulaması sahadaki sonuçlara bağlı olacak. Pazartesi Minsk'teki toplantının nasıl geçtiğini görmüş olacağız" dedi.

Diplomatik kaynaklar, AB'nin ilave yaptırımlarının 16 Şubat'ta yürürlüğe gireceğini ve Ukrayna'da taraflar arasında anlaşmaya varılması halinde ancak tüm üye ülkelerin onayıyla iptal edilebileceğini bildirdi.

AB, Ukrayna krizinde Rusya'yla karşılıklı ekonomik ve ticari yaptırımlar haricinde bugüne dek ayrılıkçılardan ve Rusya'dan 132 ismin ve 28 kuruluşun mal varlıklarını dondurmuş ve seyahat yasağı getirmişti.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT