1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. AB Türkiye'ye sopa gösteriyor
AB Türkiye'ye sopa gösteriyor

AB Türkiye'ye sopa gösteriyor

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Brüksel'de 10-11 Aralık'taki liderler zirvesi öncesi Akdeniz'deki enerji kaynakları anlaşmazlığı nedeniyle Türkiye'ye olası yaptırım seçeneklerini değerlendirdi.

08 Aralık 2020 Salı 13:09A+A-

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ülkelerin Türkiye'nin 'Doğu Akdeniz' politikasında değişiklik olmadığı konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Toplantıya ilişkin basın toplantısı gerçekleştiren ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Borrell, "Tüm üye ülke bakanları Türkiye'nin politikalarında ve tutumunda temel bir değişiklik olmadığı konusunda hemfikir. Aksine bazı alanlarda durum daha da kötüleşti. Sondaj faaliyetleri devam ediyor. Konsey durumu değerlendirmeye devam ediyor ve nihai kararlar liderlerce alınacak." diye konuştu.

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Türkiye'ye bir cevap verilmesi gerektiği konusunu netleştirdik" dedi.

 

Silah ambargosuna 'barışçıl diplomasi' yanıtı

Yunanistan'ın silah ambargosu çağrısının toplantıda nasıl değerlendirildiği sorusuna ise Borrell, diplomasinin meseleleri barışçıl şekilde diyalogla çözmek için icat edildiğini ve kendilerinin de bunu yapmakta olduğunu ifade etmekle yetindi.

 

İnsan hakları yaptırım rejimi kabul edildi

Toplantının başka önemli gündem maddeleri de vardı. Bunlardan biri de 'Küresel insan hakları yaptırım rejimi'nin kabul edilmesi oldu. Buna göre AB, insan hakları ihlali yapan kişi, kurum ve kuruluşlara yaptırım uygulama prosedürü başlatabilecek. Yeni sistemle AB bir tüzel kişi olarak, ilk kez dünya çapında ciddi insan hakları ihlalinde bulunan devlet veya devlet dışı aktörleri hedef alabilecek.

 

Yaptırım olasılığı ne?

Avrupa'da Türkiye'ye sert yaptırımlar yapılmasını isteyen ülkeler olduğu gibi diyaloğun devam etmesi taraftarı olan ülkeler de var. Göçmen tehlikesinden endişe eden İtalya, İspanya ve Malta onlardan bazıları. Ancak yaptırımları esas frenleyen şimdiye kadar Almanya oldu.

Fakat liderler zirvesinde bu kez bazı yeni yaptırımlara yeşil ışık yakılacağı düşünülüyor. Bu yaptırımlar arasında müzakerelerin resmen kesilmesi, silah ambargosu ya da gümrük birliğine ilişkin çok üst seviye bir adım beklenmiyor. Ancak bazı yeni firma ve kişiler hali hazırda var olan ambargolu kişiler listesine eklenebilir.

Kaynak: Euronews

HABERE YORUM KAT

1 Yorum