1. HABERLER

  2. HABER

  3. AB, Öcalan'ın Koşulları Raporunu Açıkladı
AB, Öcalanın Koşulları Raporunu Açıkladı

AB, Öcalan'ın Koşulları Raporunu Açıkladı

Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi, İmralı'da hapis yatan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın mahkumiyet koşullarına ilişkin raporu yayınladı.

09 Temmuz 2010 Cuma 11:44A+A-

Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi, Abdullah Öcalan'ın mahkumiyet koşullarının uluslararası standartlara uygun olduğunu ve tecrit iddialarının geçerli olmadığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesinin Öcalan'ın tecrit edildiği yönündeki iddialarla ilgili olarak yayımladığı raporun, tecrit iddialarının asılsız olduğunu açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, komiteden bir heyetin gerek fiziki şartlar, gerek infaz rejimi bakımından İmralı'da yeni inşa edilen Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun uluslararası standartlara uygunluğunu yerinde görüp değerlendirmek amacıyla, Bakanlıkça yapılan davet üzerine 26-27 Ocak 2010 tarihlerinde anılan cezaevini ziyaret ettiği, mahkumların ve cezaevi görevlilerinin yanı sıra Bursa'da ilgili adli merciler ve sağlık birimleriyle görüştüğü kaydedildi.

Adalet Bakanlığı, bir süre önce Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'ndaki hapishane şartlarının kötüleştiği yönünde tartışmalar üzerine Öcalan'ın İmralı Cezaevi'ndeki hücresinin görüntülerini basına dağıtmıştı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum