1. HABERLER

  2. HABER

  3. AB, Gazze'ye Deniz Kuvveti Gönderiyor
AB, Gazzeye Deniz Kuvveti Gönderiyor

AB, Gazze'ye Deniz Kuvveti Gönderiyor

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın yumuşatılması çerçevesinde, AB'nin, Gazze'ye gidecek insani yardımları izlemek için bölgeye deniz kuvvetleri göndermeyi planladığını söyledi.

17 Haziran 2010 Perşembe 05:48A+A-

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda dün Gazze'deki durumun ve İsrail'in son gemi saldırısının görüşüldüğü oturumda söz alan Ashton, insani yardımları izlemek için bölgeye kara gücü gönderilmesinin "daha zor'' olabileceğini ifade ederek, "Ortak güvenlik ve savunma politikası için yürütülecek bir görev çerçevesinde, Gazze açıklarına deniz kuvvetleri gönderme seçeneği olabilir.'' dedi. İsrail'in karadan ve mümkünse denizden, silah dışında bütün malların Gazze'ye geçişine izin vermesini isteyen Ashton, gerekirse bu malların denetimi konusunda AB'nin katkı verebileceğini söyledi.

Bu arada, "Gazze ablukasını kırmak için Avrupa kampanyası" (ECESG) adlı organizasyonun sözcüsü Mazen Kahel, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) dün düzenlediği basın toplantısında, temmuz ayında bölgeye ikinci yardım filosunu göndermek istediğini açıkladı. İlk yardım filosuna da katılan Kahel, "Avrupa'dan ayrılmaya hazır 6 gemimiz mevcut, gelecek ay demir alabilmeyi umuyoruz." dedi. Yeşiller Grubu'nun Eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit de düzenlediği basın toplantısında ablukanın kaldırılması gerektiğini söyleyerek, "AB, Türk ordusu ile birlikte geçiş kapılarını kontrol edebilir." önerisinde bulundu. (Zaman)

HABERE YORUM KAT

2 Yorum