1. HABERLER

  2. HAK İHLALLERİ

  3. “9 Bin Çalışanımız Var 1 Tane Başörtülü Yok!”
“9 Bin Çalışanımız Var 1 Tane Başörtülü Yok!”

“9 Bin Çalışanımız Var 1 Tane Başörtülü Yok!”

ARAS Kargo’da acentelerde bile hangi pozisyonda olursa olsun başörtülü çalışana asla müsaade edilmiyor.

27 Temmuz 2012 Cuma 04:16A+A-

İstanbul Kozyatağı şubesinde başörtülü olarak görev yapan Kızılay çalışanını kovmasıyla gündemde olan CarrefourSA’ya tepkiler sürerken, ülkenin tanınmış bir başka şirketinde de başörtüsü düşmanlığı yapıldığı ortaya çıktı. Bu şirket, taşımacılık sektöründe “öncü” olmakla övünen ARAS Kargo.

Firmada prensip gereği başörtülülere iş verilmiyor. Yetkililerin övünürcesine verdiği bilgilere göre, ARAS Kargo’da acentelerde bile hangi pozisyonda olursa olsun başörtülü çalışana asla müsaade edilmiyor. İş başvurusunda bulunan kişi başörtülü ise, önce başını açıp açmayacağı soruluyor.

SON OLAY KAYSERİ’DE YAŞANDI

Yozgat Yerköy’den Kayseri’ye gelerek ARAS Kargo Bölge Müdürlüğü’ne iş başvurusunda bulunan bayan, başörtülü olduğu gerekçesiyle reddedildi. Görüştüğümüz ARAS Kargo Kayseri Bölge Müdürlüğü yetkilileri olayı doğrularken, şu savunmada bulundular:

“Burası bir bölge müdürlüğü. Genel Müdürlüğün prensibi böyle. Türbanlı çalıştırmıyoruz. Bizim elimizden gelen bir şey yok. Üzülerek reddettik.”

GENEL MÜDÜRLÜK DE DOĞRULADI

Bunun üzerine ARAS Kargo Genel Müdürlüğü yetkilileri ile de görüştük. İnsan Kaynakları, Özlük İşleri ve Kurumsal İletişim yetkilileri, bu çağdışı prensibi hatırlattı. ARAS Kargo Genel Müdürlüğü’nde (0216) 538 55 00 numaralı telefondan ulaştığımız bu yetkililer aynen şu ifadeleri kullandılar:

“Firmamızın prensibi gereği türbanlı çalıştıramıyoruz. Gelen başvuruları nazikçe reddediyoruz. Kişi başını açmayı taahhüt ederse, iş başvurusunu değerlendirmeye alıyoruz.”

9 BİN ÇALIŞANIMIZ VAR 1 TANE BAŞÖRTÜLÜ YOK!

Konu hakkındaki itiraf niteliğindeki sözlerini sürdüren Aras Kargo yetkilileri, şunları söyledi:

“8-9 bin çalışanımız var, bir tane türbanlı yoktur aralarında. Çünkü yasak. Genel Müdürlük’te ve bölge müdürlüklerimizde olduğu gibi şubelerimizde de yasak. Çalışanlarımızdan firmamızın üniformasını giymelerini istiyoruz. Bu üniformanın altı pantolon. Türbanlılar zaten bu üniformayı giymek istemeyecektir, bu şekilde çalışmak istemeyecektir.”

Yeni Akit  

HABERE YORUM KAT

9 Yorum