1. HABERLER

  2. HABER

  3. 77 Kişiyi Öldüren Breivik, 'Suçsuzum' Dedi
77 Kişiyi Öldüren Breivik, Suçsuzum Dedi

77 Kişiyi Öldüren Breivik, 'Suçsuzum' Dedi

77 kişinin yaşamını yitirdiği Norveç'teki katliamın sorumlusu Breivik, ilk açık duruşmasında kendini savundu.

14 Kasım 2011 Pazartesi 16:02A+A-

Norveç'in başkenti Oslo'da onlarca gazeteci ile çok sayıda kişinin izlediği duruşmada konuşan Breivik, kendisini ''Norveç Direniş Hareketi'nin komutanı'' olarak tanıtmak isteyince hakimin müdahalesiyle karşılaştı ve konuşmasını kesmek durumunda kaldı.

Mahkemenin davasını görmeye yetkisi olmadığını ileri süren Breivik, ''Bu mahkemenin yetkisine karşı çıkıyorum, çünkü bu yetki size 'nefret ideolojisini' ve çokkültürlülüğü destekleyen kurumlar tarafından veriliyor'' dedi.

Breivik duruşmada, “Eylemleri kabul ediyorum, ancak suçlamaları kabul etmiyorum'' ifadesini kullandı.

Bugünkü duruşmanın sonunda hakim, daha önceki duruşmaları kapalı yapılan davayla ilgili yayın yasağını kaldırdı ve Breivik'in tutukluluk halinin bir sonraki duruşmaya kadar sürmesine karar verdi.

Breivik'in, saldırıların kurbanlarının ailelerine ve katliamdan kurtulanlara yönelik konuşma yapma isteği ise reddedildi.

Aşırı sağcı Anders Behring Breivik, 22 Temmuz'da önce başkent Oslo'da 8 kişinin öldüğü bir bombalı saldırı düzenlemiş, daha sonra kentin hemen dışındaki Ütoya Adası'nda İsrail’e yönelik boykot çalışmasının yapıldığı bir gençlik kampında 69 kişiyi katletmişti.

HABERE YORUM KAT