1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. 72 İslami Kurumdan Eğitim-Sen’e Tepki
72 İslami Kurumdan Eğitim-Sen’e Tepki

72 İslami Kurumdan Eğitim-Sen’e Tepki

Diyarbakır’daki İslami kurumlar, Kayapınar Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu müdürü hakkında linç kampanyası başlatan Eğitim Sen’e tepki gösterdiler.

13 Kasım 2015 Cuma 16:55A+A-

HAKSÖZ-HABER

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, Özgür Eğitim-Sen, İmam Hatip Nesli Derneği, Mustazaflar Cemiyeti, Memur-Sen, Diyanet-Sen ve İhvan-Der’in de aralarında bulunduğu 72 İslami sivil toplum kuruluşu, müdürü makamında ziyaret ederek, sonuna kadar yanında olunduğu bildirildi.

Eğitim-Sen’in hedef göstererek hakkında karalama kampanyası başlattığı Kayapınar Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu müdürüne Diyarbakır’daki İslami kurumlardan destek geldi. Müdürü okulda ziyaret eden 72 kurumdan bir heyet, okul girişinde yaptığı basın açıklamasıyla destek oldu. Eğitim-Sen’in yasakçı ve tek parti diktatörlüğü özlemini yansıtan tutumunun eleştirildiği basın açıklamasının ardından, yine aynı kurumun rahatsızlığına neden olan mescitte cuma namazı da kılındı.

3-054.jpg

10-009.jpg

9-013.jpg1e5ef1a168b88178cbc2.jpg

Kurumlar adına okunan basın açıklamasının tam metni:

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

“Onlara: Yeryüzünde fesat çıkarmayın, denildiği zaman, “Biz ancak ıslahedicileriz”derler. Şunu bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir,lakin anlamazlar.” (Bakara Suresi: 13)

Basına ve Kamuoyuna

Bilindiği üzere Cumhuriyetin kuruluşuyla oluşan Kemalist rejim, ırkçılık ve laiklik üzerine tesis ettiği yeni devlet ile dine ve dindarlara karşı günümüze kadar da süren bir zulüm furyası başladı. Müslüman halkın değerlerine yabancı, körü körüne bir batılı yaşam tarzını dayatan bu faşizan uygulamalar sayılamayacak kadar tahribatı meydan getirdi. Din eğitiminin yasaklanması, dindar alimlerin idam edilmeleri ya da hapis ve sürgünlerle cezalandırılmaları, İslam’ın en temel değerlerinden olan tesettürün tüm alanlardan silinmek istenerek yasaklanması, okullarda karma eğitim zulmünün zorunlu hale getirilmesi bu zulümlerden sadece birkaç tanesidir. 

Bu uygulamalardan bazıları, Müslüman halkın büyük bedeller ödeyerek mücadele etmesiyle son bulmaya yüz tuttu. Fakat son zamanlarda dillerinden “özgürlük, eşitlik, adalet” gibi şiarları düşürmeyen Eğitim Sen gibi yasakçı mesleki örgütler, pratikleriyle Kemalist rejimin zulüm ve ceberut anlayışının sürmesini istemekteler.

Son olarak 11 Kasım 2015’te Eğitim Sen’e bağlı, akıldan, izandan ve ahlaktan yoksun bir grup Kayapınar Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu önünde, okulda kız ve erkek sınıflarının ayrı olmasını protesto amacıyla çirkin bir gösteri düzenlediler. Ancak Öğrenci ve velilerin büyük tepkisiyle çirkin emellerine ulaşamadan dağıldılar.

Gayeleri, Kemalist rejimin tarihin çöplüğünde kalan zalimane uygulamalarını yeniden canlandırmak olan bu grubun bu eylemleriyle ne yapmak istedikleri açıktır. Onlar bu çirkin eylemleriyle yasalara uygun bir şekilde, ihtiyaçlar gözetilerek ve öğrenci velilerinin de talebiyle yapılan bu uygulamayı bazı odaklara ispiyon ederek sözde baltalamaya çalışmaktalar. Asıl amaçları “İslam dini karşıtlığı” iken bunu maskeleyerek yasalara ve mevzuatlara sığınmaktadırlar. Onlar bu eylemleriyle kirli fikirlerine çocuklarımızı alet etmeye çalışıyorlar. Siyasi çıkarlarına okullarımızı alet ediyorlar. Başta okul müdürü olmak üzere okul idaresinin yapmış olduğu bu uygulama çok yerinde ve takdire şayan iken onlar olayı başka yerlere çekmeye çalışmaları gayrı ahlakidir.

Diyarbakır’da faaliyet yürüten İslami STK’lar olarak bu uygulamalarından dolayı bu okulun sayın müdür ve idarecilerine teşekkür ederken Eğitim Sen’in yapmış olduğu ahlaksızca eylemi kınıyor ve buradan bir kez daha onlara sesleniyoruz:

Kirli fikirlerinize çocuklarımızı alet etmeyin.

Siyasi çıkarlarınıza okullarımızı alet etmeyin.

Halkın İslami değer ve inançlarıyla uğraşmayı terk edin.

Kendi hedeflerinize uygun davranmayan idareci ve öğretmenleri ispiyonlayarak hedef haline getirmekten vazgeçin.

DİYARBAKIR İSLAMİ STK’LARI 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum