1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. 700 Boşnak'ı Katletmenin Bedeli Altı Yıl
700 Boşnakı Katletmenin Bedeli Altı Yıl

700 Boşnak'ı Katletmenin Bedeli Altı Yıl

Bosna-Hersek'in Zvornik kentinde 1992 yılında bir günde 700 Boşnak'ın katledilmesinden sorumlu 2 kişiye 6 ve 15 yıl hapis cezası verildi.

24 Kasım 2010 Çarşamba 14:20A+A-

Adaletin Katilden Yana Olduğu Ülke...

Bosna-Hersek'in Zvornik kentinde 1992 yılında 1 günde 700 Boşnak'ın katledilmesinden sorumlu 2 kişi için, önceki gün Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da savaş suçları mahkemesince verilen 6 ve 15 yıl hapis cezası, kurbanların yakınlarını isyan ettirdi.

Bosna'nın doğusunda bulunan Sırbistan sınırındaki Zvornik'te 1 Haziran 1992 yılında 700 Müslüman Boşnak'ı, "insanlık dışı muameleye tabi tuttuktan sonra" tutuklayıp öldürmekle suçlanan, Sırbistan vatandaşı ve savaş zamanında Zvornik Belediye Başkanı olan Branko Grujic ile o dönemde bölgedeki Çetnik birliklerinin komutanı Branko Popoviç'in Belgrad'da yargılandıkları dava önceki gün karara bağlandı. Mahkeme, katliamın baş sorumlularından Branko Grujic'e 6 yıl, Popoviç'e 15 yıl hapis cezası verdi.

Mahkemenin kararı, katliamda yakınlarını kaybeden ailelerin ve Bosna-Hersek'teki çeşitli sivil toplum örgütlerinin tepkisine neden oldu.

Kayıp Zvornikliler Derneği Genel Sekreteri Hakiya İsmayiloviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaşın başlarında Zvornik'te evlerinden toplanan ve kapatıldıkları toplama kamplarında 1 Haziran 1992'de Grujic ve Popoviç'in emriyle katledilen 700 kişiden 430'unun cesedine dahi ulaşamadıklarını belirtti.

Mahkemenin kararını anlamakta güçlük çektiğini belirten İsmayiloviç, "Bu dünyada adalet varsa bu karar adalet adına büyük bir utançtır. Bu kadar kişinin ölümü için böyle küçük ceza verilmesi bizi şaşkına çevirdi. Suçlulara verilen ceza kadar yıllarımızı mahkeme salonlarında harcadık. Bu süreç beş yıl devam etti" dedi.

Kendisinin de toplama kamplarında işkenceler gördüğünü ve o kamplardan sağ çıkmayı başaran ender kişilerden olduğunu belirten İsmayiloviç şunları kaydetti:

"Bu kişiler 700'den fazla çocuk, genç ve yaşlı erkek öldürdü. Bu 2 kişiyle karşılaşıp da sağ kalan Boşnak hatırlamıyorum. Grujiç ve Popoviç'i savaş yıllarında görüp de sağ kalan sadece 2 Boşnak şu anda hayatta."

"BOSNA TARİHİNİN EN BÜYÜK KATLİAMLARINDAN BİRİNİ İŞLEDİLER"

Bosna-Hersek'te 14 yıldır toplu mezarlarda sürdürdüğü çalışmalarla 20 binden fazla kurbanın cesedine ulaşmayı başaran Toplu Mezarları Araştırma Komisyonu Başkanı Amor Maşoviç de halen Zvornik kurbanlarının mezarlarını araştırdıklarını, ancak olayın faillerine verilen ceza karşısında şaşkına döndüklerini ifade etti.

Bosna-Hersek tarihinde yapılan en büyük katliamlardan birinin faillerine verilen bu cezayı anlamanın gerçekten zor olduğunu belirten Maşoviç şöyle konuştu:

"Mahkemeyi böyle küçük cezayı vermeye iten sebebi gerçekten anlayamıyorum, çünkü bu iki kişi Bosna tarihinde hatırlanan en büyük katliamlardan birini yaptı. Deliller, belgeler, tanıklar, her şey ortadayken nasıl böyle bir ceza veriliyor? Bir günde 700'den fazla insanın öldürülmesi ve yarısından çoğunun cesedinin dahi bulunmaması, yakınların ailelerine 18 yıl sonra bile büyük acılar çektiren bir suç. Böyle bir mahkeme kararını kabul etmek çok zor."

Hukukçu olduğunu anımsatan Maşoviç, kararın temyizden döneceğine inanmak istediğini ifade ederek, "Bu kişilerin hak ettiği ceza ömür boyu hapistir. Ancak verilen kararla sanki kurbanların aileleriyle dalga geçiliyor" dedi.

HABERE YORUM KAT