1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 7 Suriyeli Daha Katledildi
7 Suriyeli Daha Katledildi

7 Suriyeli Daha Katledildi

Suriye’de güvenlik güçlerinin muhalif protestolara müdahalesi yine sert oldu: En az 7 ölü!

22 Haziran 2011 Çarşamba 15:54A+A-

Humus, Hama ve Mayaden’deki Beşar Esad yanlısı göstericilerle çatışan muhaliflere müdahale eden güvenlik güçleri protestoculara ateş açtı, kimilerini ise ölümüne dövdü.

Üç kentteki gösterilerde en az 7 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Suriye ordusunun Türkiye’ye yakın sınır kasabalarının yanı sıra Şam, Deraa ve Halep kentleri ve çevrelerini kuşattığı çok sayıda kişiyi de gözaltına aldığı bildiriliyor.

Beşar Esad yanlıları ise yeniden sokaklara döküldü. Şam yönetiminin baskısıyla yapıldığı iddia edilen Halep, Humus, Şam ve Deraa’daki gösterilerde yüzlerce kişi ellerinde Esad posterleri ve Suriye bayraklarıyla gösteri yaptı.

Öte yandan Türkiye Suriye sınırında dramatik sahneler yaşanmaya devam ediyor. Can korkusuyla Türkiye’ye göç eden Suriyeliler geride sevdiklerini bırakmanın burukluğunu yaşıyor.

Her gün 1000’e yakın Suriyelinin kaçtığı kamplardaki sığınmacılar ise Esad’ın ‘geri dönün’ çağrısını kesin olarak reddediyor.

Çadır kentlerde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Abdulllah Gül’ün Başdanışmanı Ersat Hürmüzlü ise kalıp gitmenin tamamen Suriyelilerin kararı olduğunu, sığınmacıların gitmeye zorlanamayacağını bildirdi.

EURONEWS

 

HABERE YORUM KAT