1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. “7 Ekim dünyanın İsrail'e bakışını değiştirdi”
“7 Ekim dünyanın İsrail'e bakışını değiştirdi”

“7 Ekim dünyanın İsrail'e bakışını değiştirdi”

"Filistin Sempozyumu"na katılan akademisyen ve uzmanlar, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırıların, dünyada toplumsal ve hukuki düzeyde İsrail'le ve eylemleriyle ilgili algıları değiştirdiğini vurguladı.

25 Şubat 2024 Pazar 01:19A+A-

İstanbul'da gerçekleştirilen "Filistin Sempozyumu"na katılan akademisyen ve uzmanlar, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırıların, dünyada toplumsal ve hukuki düzeyde İsrail'le ve eylemleriyle ilgili algıları değiştirdiğini vurguladı.

İbn Haldun Üniversitesi tarafından düzenlenen ve çok sayıda akademisyenin katıldığı sempozyumun son gününde birçok oturum yapıldı.

Etkinliğin, "İnkardan İkrara: Gazze Soykırımı Üzerine Toplumsal Hukuki Perspektifler" başlıklı oturumunda konuşan Osaka Jogakuin Üniversitesinden akademisyen Saul Takahashi, İsrail'in 2012'den bu yana Gazze'de suç işleme niyetinde olduğunu söyledi.

Gazze sakinlerinin bir açık hava hapishanesinde yaşadığını anlatan Takahashi, "Gazzeliler, sırf orada doğdukları için hapis hayatı yaşayan masum insanlardır." dedi.

İsrail'in, Filistinlileri yurtlarından kovarak orayı ele geçirmesini sağlayacak etnik temizlik planları yaptığına işaret eden Takahashi, insanların İsrail'in devam eden etnik temizlik ve yerleşim faaliyetlerine ilişkin bilgi sahibi olmasının önemli hale geldiğini kaydetti.

Takahashi, "Dünyadaki insanlar İsrail'in ne yaptığını ve işlediği suçları anlamaya başladı. İki devletli çözümden çekinerek bahseden Batı bile artık bunu daha güçlü şekilde dillendiriyor. Filistinlilerin bağımsızlığa ve özgürlüğe doğru gittiği görülüyor." diye konuştu.

Güney Afrika'nın davasının sonuçları

Texas Üniversitesinden Sabah Kerim ise İsrail'in işlediği ihlallerin uluslararası toplum tarafından cezalandırılmadığını ve Uluslararası Ceza Mahkemesinin caydırıcılığı olmayan bir mahkemeye dönüştüğünü dile getirdi.

Güney Afrika tarafından Uluslararası Adalet Divanında (UAD) açılan davaya dikkati çeken Kerim, "Güney Afrika ırkçılığın acısını çekti. Bu, İsrail'e dava açmasına katkıda bulunmuş olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Kerim, Güney Afrika'nın İsrail'i suçladığı ihlaller ve soykırımın daha önce gündemde olmadığının ancak bugün UAD'nin önüne getirilen bir davanın konusu olduğunun altını çizdi.

Kerim, "Bir Japon şirketinin İsrail ile askeri işbirliğini kestiğini görüyoruz, bu da Güney Afrika'nın davasının sonuçlarından biri olarak değerlendirilebilir. Belki de bu daha fazla şirketin İsrail'i boykot etmesinin önünü açar." ifadesini kullandı.

Boykot, Filistin'de yaşananlara karşı başvurulabilecek güçlü bir koz

"Filistin ile Küresel Dayanışma ve Genişleyen Mücadele" temalı diğer oturumda söz alan Güney Afrikalı insan hakları aktivisti Shamim Hargovan ise Filistin'de yaşananlarla ilgili, uluslararası birlik ve boykot da dahil olmak üzere çeşitli yollara başvurulabileceğini kaydetti.

Boykotun, İsrail üzerinde baskı oluşturma potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Hargovan, Filistin'de yaşanan soykırımın, etnik temizlik suçu olarak kabul edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İstanbul Gedik Üniversitesinden akademisyen Selim Sezer de "Boykot önemli bir harekettir ve sadece İsrail ürünlerini satın almamak değil, onları destekleyen şirketlerin boykot edilmesini de içerir." dedi.

Sezer, boykotun İsrail'e her alanda destek veren ve işbirliği yapan herkesin boykot edilmesi anlamına geldiğini ifade etti.

"Anlatıyı Şekillendirmek: Medyanın Filistin Konusunda Rolü" paneli

İstanbul'da gerçekleştirilen "Filistin Sempozyumu"na katılan uzmanlar, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelin saldırılarının sona ermesinin akabinde yeni ve güçlü bir medya diline ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

İstanbul'daki İbni Haldun Üniversitesi tarafından düzenlenen ve çok sayıda uzman ve akademisyenin katıldığı sempozyum etkinlikleri kapsamında "Anlatıyı Şekillendirmek: Medyanın Filistin Konusunda Rolü" paneli yapıldı.

Eş-Şark Forumu Başkanı Vaddah Hanfer, panelde, Batı medyasının, Batılı temellere bağlı olduğunu ve özellikle Filistin meselesiyle ilgili konumunu değiştirmesini beklememek gerektiğini ifade etti.

"Batı'yı Filistin davası konusunda haklı olduğumuza ikna etmeye çalışıyoruz ancak, söylediğimiz şeyler her zaman onlar için ikna edici olmuyor, bu yüzden kendimizi bu durumdan kurtarmalıyız." diyen Hanfer, Filistin meselesine destek veren basının da bu meseleyi uluslararası toplumun gündeminde tutmayı başaramadığını kaydetti.

"Filistinlilerin, ortak bir davaya sahip olduğunu, Araplar ile Müslümanların da Filistin meselesinin ulusal güvenlik meselesi olduğunu ve İsrail'in eylemlerinin tüm bölgenin istikrarını sarstığını idrak etmesi gerektiğini" vurgulayan Hanfer, Gazze'nin, Arap ile Müslümanları birleştirmesi gerektiğini dile getirdi.

Kışlakçı: "Kitaplar yazılmalı, filmler ve belgeseller çekilmeli"

Gazeteci ve yazar Turan Kışlakçı ise Filistin davasının güncelliğini korumasında tarihi hafızanın önemine değindi.

"Gazze, 1917'de -şu an İsrail'in yaptığı gibi- İngiliz uçakları tarafından yerle bir edildi. Osmanlı Gazze'de yüz bine yakın askerini kaybetti ama bu savaştan kimsenin haberi yok." diyen Kışlakçı, bu savaşa dair resim, belge ve askerler tarafından yazılmış mektupların üniversitelerde ele alınmadığını aktardı.

Kışlakçı, "Bölgedeki basının ve akademisyenlerin daha üretken olması gerekiyor. Zira Holokost'tan bu yana 250 İsrail filmi ve çok sayıda belgesel çekildi. Peki Filistin ve Gazze ile ilgili kaç film çekildi? Bizler toprakların satılmasından bahsederken Siyonist anlatı dünyada güncelliğini koruyor. Bölge halkı tarihi hafızasını kayıt altına alamadı. Kitaplar yazılmalı, filmler ve belgeseller çekilmeli." dedi.

"Alternatif medya artık bizim yararımıza işliyor"

TRT Arapça muhabiri Sümeyye Ebu Iyta, saldırıların başlamasının ardından 2 ay boyunca yaşananları aktarmak için Gazze'de kaldığını anlatarak, "Şu an gazetecilerin orada nasıl yaşadığını düşünmek bile istemiyorum." diye konuştu.

Gazze'de görev yapan basın mensuplarının büyük sıkıntılar çektiğini, 132'sinin İsrail güçlerince öldürüldüğünü, hayatta kalanların ise sürekli tehdit edildiğini kaydeden Ebu Iyta, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Saldırıların ikinci haftasında yasaklı fosfor bombası saldırılarına maruz kaldık. Bu olay, Ukrayna'da yaşanmış olsaydı bütün dünya bunu konuşurdu ama bizim yaşadığımız bu olay gündeme getirilmedi bile."

Tahran Üniversitesinden Muhammad Marandi ise genel eğilimin değiştiğine ve öldürülen 6 yaşındaki kız çocuğu Hind'in Batı medyasında yer aldığına işaret etti.

Marandi, "Batı bölünmeye başladı ve Amerika'da insanlar artık medyaya güvenmiyor. Sosyal medyanın kısıtlanmasına rağmen alternatif medya artık bizim yararımıza işliyor. Alternatif medyanın önemli bir rolü var." dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT