1. HABERLER

  2. HABER

  3. 65 Bin Asker Hizmetçilik Yapıyor!
65 Bin Asker Hizmetçilik Yapıyor!

65 Bin Asker Hizmetçilik Yapıyor!

‘Eşit askerlik’ süresi ile ilgili çalışma yapan TSK’daki 65 bin asker 500 sosyal tesiste ‘hizmetli’ olarak görev yapıyor. Neredeyse bir ordu sayısına denk bu rakama lojmanlarda görevli askerler dahil değil.

26 Ekim 2010 Salı 13:28A+A-

Askerlik süresi ve bedelli ile ilgili çalışmalar ve tartışmalar sürerken TSK'ya ait sosyal tesislerde hizmetli er olarak görevlendirilen askerlerin sayısının 65 bini aştığı belirtildi. Bu rakama askeri lojmanlarda görevlendirilen hizmet erleri dahil değil. TSK bünyesinde tabur, alay ve üslerdeki Hizmet Bölükleri'ne bağlı Sosyal Hizmetler personelinin sayısının yaklaşık olarak 65 bin olduğu belirlendi.

500 SOSYAL TESİS BULUNUYOR

Muharip görevler üstlenmeyen, silahlı ve fiziki eğitim yapmayan bu erler işçi sayılabilecek statüde 500 tesiste görev yapıyor. Sosyal Hizmet Tesisleri olarak anılan tesisler; Orduevi, Tatil Kampı, Havuzlu ve restoranlı tesisler, subay ve astsubay restoranları ve Gazino'dan oluşuyor. Bu tesislerde erler, rütbeli personele hizmet sunuyor. Ayrıca Lojmanlarda da az sayıda er bu tip işlerde istihdam ediliyor. 

EN KALABALIK ORDULAR

1- Çin    2.225.000

2- ABD    1.426.713

3- Hindistan    1.325.000

4- K. Kore    1.106.000

5- Rusya    1.037.000

6- Türkiye    736.000

7- G. Kore    687.000

8- Pakistan    619.000

9- Vietnam    484.000

10- Mısır    450.000

Kırmızı kitap değişti asker ihtiyacı 120 bin düştü

Askerlik süresinin ve yapısının yeniden düzenlenmesiyle ilgili Genelkurmay'ın hazırladığı çalışmanın ayrıntılarından Kırmızı Kitap'ın Tehdit Algısı çıktı. Genelkurmay'ın asker ihtiyacı sayısını Kırmızı Kitap'ta yeralan tehdit algılarına göre belirlediği öğrenildi. Askeri çevrelerde sık sık vurgulanan 120 bin er açığı Kırmızı Kitap'taki algıya göre belirleniyor. Ancak, yeniden yazılmakta olan Kırmızı Kitap'taki değişen tehdit algısı ve Suriye-Ege gibi tehditlerin ortadan kalkmasıyla sayıların tamamen değişeceği belirtiliyor. 

Meclis askeri kampları mercek altına aldı 

TBMM, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait askeri tatil kamplarını mercek altına aldı. Balıkesir'den S.Ç. isimli vatandaşın, askeri kamplarda ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla yaptığı başvuruyu dikkate alan TBMM Dilekçe Komisyonu, konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) bilgi istedi. S.Ç, dilekçesinde diğer kamu kurumlarının tatil kampları özelleştirilip tasfiye edilirken, TSK bünyesindeki kampların Özel Eğitim Komutanlıkları adı altında faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti.

TAMAMEN TATİL AMAÇLI KAMPLAR

S.Ç dilekçesinde bu kampların tamemen tatil amaçlı olduğunu ve burada görevlendirilen askerlerin de garson, kat görevlisi gibi ucuz işçi şeklinde çalıştırıldığını ifade etti. MSB Bakanı Vecdi Gönül ise TBMM'ye gönderdiği cevap yazısında, bu kampların TSK İç Hizmet Kanunu ve buna bağlı diğer mevzuatlarla kurulup işletildiğini buralarda belirli zamanlarda özel askeri eğitimlerin yapılmasının yanı sıra TSK personelinin dinlendirilerek moral ve motivasyonuna katkı sağlanmak maksadıyla eğitim ve dinlenme tesisi olarak kullanıldığını anlattı. Gelen yanıtı da değerlendirmeye alan Dilekçe Komisyonu, şikayetle ilgili çalışmalarını sürdürecek.

Rakamlarla TSK

 TSK'nın maaş ödediği personel sayısı yaklaşık 270 bin olduğu ve bunun dünyanın pekçok büyük ülkesinin ordusundan fazla olduğu ortaya çıktı. Dünyanın en kalabalık orduları arasında olan TSK'daki asker sayısı şöyle:  736 bin TSK mensubu, 470 bin er/erbaş,

46 bin subay, 100 bin astsubay, 70 bin uzman, 50 bin sivil personel, 360 General ve Amiral, TSK'nın 270 bin personelinden

120 binin Kara Kuvvetlerine ait olduğu; yine 470 bin erden, 240 binin de Kara gücü görevli. Jandarma'nın er sayısı ise 170 bin. Deniz ve Hava Kuvvetleri'nin ise yaklaşık 30'ar bin ere sahip. Sayıları 360 olan general ve amiral yapısında da Karacı ağırlığı var.

Cevheri Güven / Neşe Sarıdoğan - STAR

HABERE YORUM KAT