1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. 6-8 Ekim olaylarının üzerinden 6 yıl geçti
6-8 Ekim olaylarının üzerinden 6 yıl geçti

6-8 Ekim olaylarının üzerinden 6 yıl geçti

2014'te HDP'nin çağrısıyla başlayan 6-8 Ekim olaylarında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti. Provokasyonun üzerinden neredeyse 6 yıl geçti ama yaşananlar hafızalardaki tazeliğini koruyor.

06 Ekim 2020 Salı 10:22A+A-

6-8 Ekim olaylarında Selahattin Demirtaş başta olmak üzere PKK ideolojisini paylaşan bir çok ismin çağrısıyla Doğu ve Güneydoğu illerinde olaylar başlamış bir çok insan hayatını kaybetmişti. Olayların maddi zararının ise 300 milyon liranın üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu meşum olaylarla ile ilgili toplumsal hafızaya kazının hadise kurban eti dağıtmak için yola çıkan Yasin Börü ve arkadaşlarına yapılan insanlık dışı muamele oldu. Biz de olayların yıl dönümünde Yasin Börü’yü rahmetle anıyoruz… TRT Haber’in 6-8 Ekim olayları hakkında hazırladığı dosya haberin düzenlenmiş halini ilginize sunuyoruz.


6 Ekim 2014'te, IŞİD, Suriye'nin kuzeyindeki Kobani olarak da bilinen Ayn el-Arab'a saldırdı. HDP'li yöneticiler, IŞİD'in bu saldırısını bahane ederek, destekçilerine sokağa çıkma çağrısında bulundu.

Bu çağrı üzerine Doğu ve Güneydoğuda sokaklar karıştı. HDP'nin çağrısına uyan PKK sempatizanları sahneye çıktı. Diyarbakır'da başlayan olaylar kısa sürede birçok il ve ilçeye sıçradı.

02-003.jpg

6-8 Ekim'de neler yaşanmıştı?

300 milyon liranın üzerinde zarar oluştu

Büyük provokasyonla PKK destekçileri sokakları savaş alanına çevirdi. Kamu binalarına saldıran militanlar, işyeri ve bankaları yağmaladı. Ateşe verilen birçok araç da kullanılamaz hale geldi.

Gözü dönen PKK yandaşlarının yakıp yıktığı şehirlerde 300 milyon liranın üzerinde zarar oluştu. Yaklaşık bir hafta süren olaylar güvenlik güçlerince bastırıldı.

HDP'nin çağrısı ile fitili ateşlenen olaylarda sempatizanlar sivilleri de hedef aldı. HDP yandaşı olmayan 30'dan fazla sivil ve 2 polis olaylarda hayatını kaybetti.

Hükümet, "6-8 Ekim Olayları" faillerinin peşini bırakmadı

PKK/KCK elebaşları ile örgütün siyasi uzantılarının açıklama ve talimatları sonucu, militamlar ve örgüt destekçileri tarafından 6 Ekim 2014'te 131 yerleşim yerinde eş zamanlı başlatılan, 37 vatandaşın öldürüldüğü, 761 kişinin yaralandığı ve "6-8 Ekim Olayları" olarak bilinen silahlı şiddet eylemlerinin faillerine yönelik soruşturma ve operasyonlar sürüyor.

Türkiye son 40 yılını PKK/KCK/PYD/YPG'nin insanlık dışı saldırılarına karşı mücadele ederek geçirdi.

İran'da PJAK, Suriye'de PYD/YPG isimleriyle yapılanan sol-faşist örgüt, Suriye, Irak, İran ve Türkiye'de silahlı ve ideolojik faaliyetlerini sürdürdü.

Örgüt, özellikle 2011'de Suriye'de başlayan savaş sonrası oluşan otorite boşluğunda uluslararası ve bölgesel gelişmeleri lehine kullanarak Suriye topraklarında kendine alan açtı. Afrin, Kobani ve El Cezire adlı yerel kantonlar oluşturan örgüt, Suriye'nin kuzey doğusunda devletleşme arayışına girdi.

Suriye'de oluşan bu durumdan aldığı cesaretle bölgede vahşet devleti kurmak amacıyla harekete geçen PKK/KCK/PYD/YPG'li sözde yöneticilerin talimatları doğrultusunda örgüt, Türkiye'nin bağımsızlığını zayıflatmak, birliğini bozmak veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak için yeni bir strateji uygulamaya başladı.
Bu strateji kapsamında zalim PKK, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki yerleşim yerlerini Suriye'deki kanton benzeri yapılara çevirmek için Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H), Öz Savunma Birlikleri (ÖSB) ve Sivil Savunma Birlikleri (YPS) adı altında yeni organizasyonlar kurdu ve bu yapıları desteklemek için kırsal alandan şehirlere militan aktardı. Ayrıca şehirlerde sözde asayiş timleri ve mahkemeler kuran örgüt, vatandaşlardan haraç alarak ülke sınırları içinde kendi kontrolü altında alanlar oluşturmaya girişti.

03-002.jpg

PKK ve destekçilerine "sokağa çıkın" talimatı

Oluşan bu yeni durum ve strateji kapsamında başta örgüt elebaşları Abdullah Öcalan, Murat Karayılan ve Cemil Bayık olmak üzere örgüt temsilcileri ve onun siyasal uzantıları, 22 Eylül 2014 - 6 Ekim 2014 tarihleri arasında IŞİD'in Ayn el-Arap'a (Kobani) saldırısını Türkiye ile ilişkilendirecek şekilde sistematik yalan ve provokatif açıklamalar yaptı.

Örgüt temsilcileri ve onun siyasi uzantıları, daha sonra Türkiye'ye karşı isyan hareketi için militan ve ideolojik destekçilerine sokağa çıkma talimatı verdi.

PKK/KCK/PYD/YPG elebaşlarının örgüt üyelerine verdikleri talimatlar ve yaptıkları açıklamaların ardından, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın eş başkanlığını yaptığı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Karar Yürütme Kurulu tarafından 6 Ekim 2014'te "Halklarımıza Acil Çağrı" başlığıyla "AKP iktidarının Kobani'ye ambargo tutumunu protesto etmek üzere halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz." açıklaması yapıldı.

Bu açıklama ve çağrılar sonucu 6 Ekim 2014'te birçok yerleşim yerinde eş zamanlı olaylar başladı ve devlet, kamuoyunda "6-8 Ekim Olayları" olarak bilinen yaygın silahlı şiddet eylemleriyle karşı karşıya kaldı.

04-001.jpg

37 vatandaş öldürüldü, 761 kişi yaralandı

35 il ve 96 ilçede yaşanan olaylar sonucu, Kurban Bayramı'nda yardım dağıtan Yasin Börü, Hasan Gökguz ve Ahmet Dakak'ın da aralarında bulunduğu 37 vatandaş, PKK/KCK/PYD/YPG'li zorbalar tarafından katledildi.

Olaylarda, 326'sı kolluk görevlisi, 435'i sivil olmak üzere toplam 761 vatandaş yaralandı, 197 okul yakılarak çocukların eğitim ve eğitime ulaşım hakkı ellerinden alındı, 269 kamu binası tahrip edilerek milyarlarca liralık zarar verildi, kamu hizmetlerinin sunumu engellendi.

Ayrıca bu olaylarda, mülkiyet hakkı ihlal edilerek 1731 ev ve iş yeri yağmalanıp yıkıldı veya yakıldı, 729'u sivil, 501'i kamuya ait toplam 1230 araç kullanılamaz hale getirildi.
Hükümet, Anayasa ve yasalar çerçevesinde 6-8 Ekim 2014 Kobani olaylarına gerekli müdahaleyi yaparak kamu düzenini sağladı.

05-001.jpg

82 şüpheli hakkında gözaltı kararı

Devletin ilgili birimleri, örgütün talimatı ve stratejisi doğrultusunda toplumsal birlikteliği ortadan kaldırmayı amaçlayan 6-8 Ekim 2014 Kobani olaylarının içinde yer alan, olayları sevk ve idare eden, açıklamaları ve talimatlarıyla yönlendiren, yöneten, masum insanları öldüren, yaralayan, aileleri parçalayan, araç ve binaları yakıp yıkan, gasbeden tüm suçluların yakalanarak yargıya teslim edilmesi amacıyla harekete geçti. Yürütülen soruşturmalarla kanlı olaylarda parmağı olan birçok kişi hakim karşısına çıkarıldı.

Bu kapsamda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca, ülke genelinde meydana gelen eylemlerde sokağa çıkma çağrısı yapan sol-faşist örgüt PKK/KCK ve sözde örgüt yöneticileri ile bazı siyasi parti yönetici ve partililerle ilgili soruşturma başlatıldı.

Soruşturma çerçevesinde, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu da tutuklanan isimler arasında yer aldı.

Aynı soruşturma kapsamında bu sabah yeni gözaltı kararları verildi. Ankara merkezli soruşturmada 7 ilde yapılan operasyonlarla şüpheliler, gözaltına alınmaya başlandı.

Börü ve arkadaşları PKK yandaşları tarafından vahşice öldürüldü

Hayatını kaybeden sivillerden bazıları hunharca katledildi. Onlardan biri de Yasin Börü'ydü. Kurban eti dağıtmak için sokakta olan Börü ve arkadaşları terör yandaşları tarafından vahşice öldürüldü.

Cansız bedeni sığındığı apartmanın üçüncü katından atılan 16 yaşındaki Yasin'in cesedi yakıldı, üzerinden araçla geçildi.

O davada yargılanan 16 sanık 5'er kez, 2 sanık birer kez ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırıldı. Yaşı 18'den küçük olan 6 kişiye ise 110'ar yıl hapis cezası verildi.

41721.jpg

82 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı

6-8 Ekim Olaylarının 6'ncı yıl dönümüne günler kala soruşturma derinleştirildi. Olaylarla ilgili çoğu eski HDP yöneticisi ve milletvekili olan 82 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Operasyonla yakalanan şüphelilerden hakim karşısına çıkarılan 17 kişi tutuklandı.

Kaynak: TRT Haber

HABERE YORUM KAT

1 Yorum