1. HABERLER

  2. HABER

  3. '50 Derece Koğuşta Hayvanlar Bile Yaşayamaz'
50 Derece Koğuşta Hayvanlar Bile Yaşayamaz

'50 Derece Koğuşta Hayvanlar Bile Yaşayamaz'

Hukukçular, Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 13 kişinin ölümü ile sonuçlanan yangını cezaevinin yetersiz koşullarına bağladı.

19 Haziran 2012 Salı 01:07A+A-

Hukukçular, Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 13 kişinin ölümü ile sonuçlanan yangını cezaevinin yetersiz koşullarına bağladı.

Bölgede yaz aylarında sıcaklığın 50 dereceye ulaştığını hatırlatan Şanlıurfa Hukukçular Derneği Temsilcisi Cüneyt Altıparmak, "Bu ortamda, içeriye vantilatörün bile bakan emri ile girdiği, klima girişinin 'birçok cezaevinde serbest olmasına rağmen' yasak olduğunu düşündüğümüzde, bu sonuca aslında şartların sebep olduğunu söylemek işten bile değildir." diye konuştu. Havalandırma ve ortak alanları koğuşa çevrilmiş, normal kapasitesinin yaklaşık 4 misli mahkûmu olan, normalde 10 kişinin kalabileceği yerde 30-40 kişinin barındırılmaya zorlandığını vurgulayan Altıparmak, "Bunun adı, insanları rehabilite etmek değil, ikinci kez yargısız biçimde cezalandırmak ve kendi kaderlerine terk etmektir." dedi.

Şanlıurfa Baro Başkanı İrfan Güven ise "Bu sıcakta hayvan bile yaşamaz. Mahkûmların sayısı azaltılmalı. Havalandırma ve tuvalet sayıları artırılmalı." önerisinde bulundu. Harran Adalet ve Hukuk Derneği Başkanı Avukat Reşit Yaşar, olayda sorumluluğu bulunanların acilen tespit edilerek gereğinin yapılmasını istedi. Yaşar, ayrıca yaşanabilecek provokasyonlara karşı da başta mahkûm yakınları olmak üzere bölge halkını sağduyulu olmaya davet etti.

Zaman 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum