1. HABERLER

  2. HABER

  3. 50 Asker Daha Sorgulanacak
50 Asker Daha Sorgulanacak

50 Asker Daha Sorgulanacak

Eskişehir'de emekli Albay Hakan Büyük'ün evinde ele geçirilen belgelerle ilgili ifadesi alınan 6 general, bir amiral ve bir albay savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

29 Mayıs 2011 Pazar 06:00A+A-

Sorgu sırasında Eskişehir'de ele geçirilen Balyoz belgelerinin gösterildiği iddia edilen Korgeneral Turgut Atman, tümgeneraller Nedim Güngör Kurutaş, Bülent Kocababuç, Beyazıt Karataş, tuğgeneraller Mehmet Eldem, Erhan Pamuk, Tümamiral Sinan Ertuğrul ve Kurmay Albay Mehmet Örgen'in, haklarındaki suçlamaları reddettikleri öğrenildi. Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı'nın 27 Mayıs Cuma günü adliyeye gelmesi bekleniyordu. Ancak gelmedi.

Hava İstihbaratçı emekli Albay Hakan Büyük'ün Eskişehir'deki evinde yapılan aramalarda ele geçirilen Balyoz belgeleriyle ilgili soruşturma generallere dayandı. Belgelerde adı geçen Orgeneral Bilgin Balanlı ifadeye çağrıldığı halde ikinci gün de gelmedi. Erzincan'da hayata geçirilmek istenen 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' davasında sanık olan Orgeneral Saldıray Berk de ifade vermeye gelmemişti. Balanlı'nın avukatı İbrahim Şahinkaya, dün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada müvekkilinin bugün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelerek ifade vereceğini söyledi.

1 Ocak 2006'da yayımlanan Adalet Bakanlığı genelgesine göre generallerin ifadesini başsavcı ya da başsavcı vekilinin alması gerekiyor. Balanlı'nın ifadesini alması beklenen İstanbul Özel Yetkili Başsavcı Vekili Fikret Seçen de, sabah saat 11.00'de adliyeye geldi. Ancak Balanlı'nın avukatı öğleden sonra müvekkilinin ifadeye gelmeyeceğini söyledi. Seçen de adliyeden ayrıldı. Balanlı ile birlikte ifadeye çağrılan 9 askerin sağlık raporu aldığı iddia edilmişti. Ancak Genelkurmay'ın rapor alan generallere 'ifadeye gidin' talimatı vemesiyle 6 general ve bir amiral savcılığa gelmişti.

27 Mayıs 2011'de saat 14.00'te 'şüpheli' sıfatıyla ifade vermek için adliyeye gelen generaller ve albay 02.00 sularında adliyeden ayrıldı. Özel yetkili savcı Hüseyin Ayar tarafından yaklaşık 12 saat sorgulanan şüpheli askerlerin, suçlamaları reddettiği öğrenildi. Eskişehir'de emekli Albay Hakan Büyük'ün evinde ele geçirilen ve komutanlar adına imzaya açılmış belgeler gösterilerek, "Bu belgeleri siz mi hazırladınız ya da siz mi hazırlattınız?", "Bu belgeleri hangi amaçla hazırladınız?" şeklinde şüphelilere sorular yöneltildiği belirtildi. Şüphelilerin, belgeleri kendilerinin hazırlamadığını savundukları ifade edildi.

Balyoz soruşturması kapsamında ifade alma süreci önümüzdeki hafta da devam edecek. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca ifadeye çağırılan 3 hakim albay, 2 hakim binbaşının da aralarında bulunduğu 50 civarında askerin 2-3 Haziran 2011 tarihlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geleceği öğrenildi. (Büşra Erdal, Mustafa Turan / Zaman)

HABERE YORUM KAT