1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 46. Alayın Tankları ÖSO’nun Elinde
46. Alayın Tankları ÖSO’nun Elinde

46. Alayın Tankları ÖSO’nun Elinde

Halep'teki 46. Alayı ele geçiren ÖSO, hurda tankları ve zırhlı araçları onararak ihtiyaç duydukları bölgelere takviye gönderiyor. (FOTO)

10 Eylül 2013 Salı 13:30A+A-

Lale Köklü ve Salim Taş’ın haberi:

Suriyeli muhalifler, ellerindeki tüm imkansızlıklara rağmen orduya karşı direnmeye devam ediyor.  Özgür Suriye Ordusu da çatışmalar sonrası ele geçirdikleri ordunun ağır silahlarıyla halkın güvenliği için mücadele ediyor.

Esed'in kalesi olarak bilinen Halep kentine bağlı Etarib ilçesindeki 46. Alayı yaklaşık bir yıl önce ele geçiren ÖSO, hurda yığınına dönen tankları, zırhlı araçları onararak ihtiyaç duyulan bölgelere takviye gönderiyor.

Alayın duvarlarında çatışmaların izi olan mermi delikleri, yakılan Suriye bayrağı ve yırtılan Beşşar Esed posterleri, ÖSO'nun yönetime duyduğu öfkeyi ve kararlılığını gösteriyor.

ÖSO askerlerinden Abdülkafi Candama, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alayı ele geçirmek için 55 gün durmadan mücadele ettiklerini söyledi.

suriye-tank_46_inci_alay_oso2.jpg

"Ordu Kaybedeceğini Anlayınca Mühimmatını Ateşe Verdi"

Gece gündüz uyumadan verdikleri mücadele sonucunda, çoğu hurdayı dönen 9 tank, 30'a yakın zırhlı aracın yanı sıra birçok roketi ve askeri ele geçirdiklerini belirten Candama, 55 gün sonunda sıkışan ordunun mühimmatları yok etmek için ateşe verdiğini anlattı.

Esed ordusundan ele geçirdikleri birçok askeri aracı onardıklarını ve ihtiyaç duyulan bölgelere sevk ettiklerini ifade eden Candama, şöyle devam etti:

"Burayı ele geçirmek için uzun süre planlar yaptık. Elimizde sadece iki tank vardı. İlk denememizde alamadık, çünkü çok fazla sayıda Suriye askeri vardı. Ancak 55 gün boyunca sıkıştırmamız ve kararlı mücadelemiz sonucu 46. Alayı ele geçirdik.  Girdiğimiz çatışmada çok sayıda Esed askeri öldü. Allah'ın yardımıyla buradaki 9 tank çok sayıda rehine asker ve mühimmatla roketleri ele geçirdik.  Ama çoğunu da onlar teslim olmadan önce tahrip ettiler, yaktılar ve şu anda biz zarar verdikleri savaş malzemelerini onarmaya çalışıyoruz."

suriye-tank_46_inci_alay_oso4.jpg

Esed'e Kendi Mühimmatıyla Saldırı

Candama, onardıkları malzemeleri Suriye'nin değişik kentlerindeki ÖSO askerlerine takviye olarak gönderdiklerini ve Esed'in kendi mühimmatıyla yine ona karşı savaştıklarını ve birçok yeri ordunun elinden aldıklarını kaydetti.

Esed ordusunun, şimdi ÖSO'nun eline geçen tanklarla roketlerle halkı vurduğunu belirten Cadanama, şimdi kendi mühimmatlarıyla Esed'in ordusuna karşı mücadele ettiklerini söyledi. Candama, ancak "ganimet" olarak ele geçirdikleri malzemelerle yetinmeye çalıştıklarını fakat bunların yetersiz olduğunu belirtti.

Esed'in ordusundan kaçarak ÖSO'na katılan Selahattin Bahaka ise elinde bulunan roketatarla 6 uçağı imha ettiğini öne sürdü.

Elindeki roketin çok güçlü olduğunu ifade eden Bahaka, "Burada mücahit arkadaşlarımızla ülkemizi korumaya çalışıyoruz. Elimde bulunan silah, Esed uçaklarına ve sabit hedeflere karşı kullanılan bir silah. Çok da etkili, hedefi tutturduktan sonra onu yok etmemenin imkanı yok. Bunu 46. Alay'dan ele geçirdik. Bununla 6 uçak düşürdüm. O uçaklar ülkemizi kana buladı ama çok şükür Allah'ın yardımıyla onları yok ettik" dedi.

suriye-tank_46_inci_alay_oso3.jpg

Tek Koluyla Ülkesi İçin Mücadele Ediyor

Muhammed Abdüllatif Zeyn (20) ise yönetime karşı ülkesi için canını ortaya koyan gençlerden sadece biri. Zeyn'i diğerlerinden ayıran en büyük farkı, bir kolunun olmaması.

Yaklaşık 7 ay önce elektrik direğinde akıma kapılarak kaybettiği kolunun olmamasına rağmen ülkesi için mücadeleden vazgeçmeyen  Zeyn'in tek arzusu gelecekte kendi gibi gençlerin huzurlu bir ülkeye sahip olması. 

suriye-tank_46_inci_alay_oso5.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum