1. HABERLER

  2. HABER

  3. 4 Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı 818 TL
4 Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı 818 TL

4 Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı 818 TL

Türk-İş'in yaptığı açıklamaya göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 818 TL iken, yoksulluk sınırı tutarı ise 2 bin 664 TL olarak hesaplandı.

28 Haziran 2010 Pazartesi 12:02A+A-

Türk-İş, her ay düzenli olarak yaptığı açlık ve yoksulluk sınırına ilişkin araştırmayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Türk-İş'in yaptığı açıklamaya göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 818 TL iken yoksulluk sınırı ise 2 bin 664 TL olarak hesaplandı.

Bu hesaplamaya göre asgari ücret ile çalışan milyonlar açlık sınırında ve halkın önemli çoğunluğu bu kriterlere göre yoksul...

Mayıs ayına göre açlık sınırı tutarının 8 TL, yoksulluk sınırı tutarının ise 27 TL gerilemesine rağmen geçim koşullarının hala ağır olduğunu belirtilen açıklamada, asgari ücret ile bir günlük çalışmanın karşılığında ancak bir kilo kıyma et alınabildiği vurgulandı.

Açıklamada, asgari ücretin Temmuz ayından sonra 22.55 TL artarak 599,12 TL olacağına dikkat çekilerek, Türkiye'de asgari ücretle çalışanların "insan onuruna yaraşır bir yaşam" sürdürmenin zor olduğu kaydedildi.

Süt, peynir, yoğurt grubuna giren gıda maddelerinin fiyatlarında bir önceki aya göre bir değişiklik gözlenmediğine işaret edilen açıklamada, şunlara dikkat şekildi: "Et fiyatı marketlerde değişmezken EBK mağazalarında fiyat indirimi bu ay da devam etmiştir.. Tavuk ve sadakat ürünlerinden böbreğin 1 TL'lik artışı dışında fiyatlar aynı kalmıştır, yumurta fiyatı ise geçtiğimiz aya göre yüzde 6,5 oranında artmıştır. Ekmek, pirinç, un ve makarna gibi ürünlerin fiyatlarında değişiklik olmadı."

Açıklamada, meyve ve sebze gibi ürünlerin fiyatlarında ise bir önceki aya göre 3 kuruş bir gerileme tespit edildiği belirtilerek, Mayıs ayında 2,12 TL olarak hesaplanan ortalama meyve sebze fiyatlarının bu ay 2,09 TL olduğu ifade edildi.

HABERE YORUM KAT