1. HABERLER

  2. HABER

  3. 4 JİTEM Sanığı Mahkemeye Zorla Getirilecek
4 JİTEM Sanığı Mahkemeye Zorla Getirilecek

4 JİTEM Sanığı Mahkemeye Zorla Getirilecek

İçişleri Bakanlığı, kimlikleri değiştirilen, aralarında PKK itirafçılarının da bulunduğu "JİTEM" davasının 4 sanığının yeni kimlik bilgilerini mahkemeye bildirdi. Mahkeme, 4 sanık hakkında zorla getirilme müzekkeresi düzenlenmesine karar verdi.

04 Eylül 2010 Cumartesi 04:33A+A-

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce de JİTEM davasının 4 sanığıyla ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan kimlik bilgilerini istemişti. Suç örgütü kurup adam öldürmekle suçlanan sanıklarla ilgili bakanlığın verdiği cevap ilginçti: "Bu adamlar için çok masraf yaptık, kimlik bilgilerini veremeyiz." Aldığı cevap üzerine şoke olan mahkeme, şahısların kimlik bilgilerini 'çok ivedi' olarak yeniden talep etti. Bunun üzerine bakanlık 4 sanığın yeni kimlik bilgilerini mahkemeye gönderdi.

Diyarbakır'da hakkında birleştirilme kararı verilen 11 sanıklı "JİTEM'' davası ile aralarında "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdulkadir Aygan'ın da (Aziz Turan) bulunduğu 5 sanıklı davanın duruşmasına 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya, başka bir suçtan tutuklu bulunan sanık Adil Timurtaş ile tutuksuz yargılanan Ali Ozansoy katıldı. Mahkeme, sanık Ozansoy'ı Ahmet Turan A. yeni kimliğiyle kayda geçti. Sanıklar, avukatlarının bulunmadığı gerekçesiyle savunma için süre talebinde bulundu. Mahkeme sanıkların bu talebini kabul etti.

Mağdur avukatlarından Barış Yavuz, yurtdışında yaşadığı belirlenen itirafçı sanık Abdulkadir Aygan (Aziz Turan) hakkında yakalama emri dışında tutuklama kararı verilmesini talep etti. Avukat Baran Vural da Timur Şahan ve Uğur Balık'ın yazdığı "İtirafçı" adlı kitabı mahkemeye sundu. Avukat Vural, bazı sanıkların gerçek kimliklerinin söz konusu kitapta yer aldığını belirterek, "Kitaptaki yazılar ve açıklamalar çerçevesinde bu kişilerin şahsi dosyalarının istenilmesini talep etti. Avukatlar, sanıklar için yurtdışına çıkma yasağı getirilmesini de talep etti. Mahkeme, sanıklar Ali Ozansoy (Ahmet Turan A.) ile Adil Timurtaş hakkında tutuklama kararı verilmesi yönündeki taleplerin reddine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, İçişleri Bakanlığı'ndan istenilen yazıda yer alan yeni kimlik bilgilerine göre sanıklar Fethi Çetin (Fırat Can E.), Hüseyin Tilki (Hüseyin E.), Kemal Emlük (Erhan B.), Hacı Hasan (İbrahim B.), Mehmet Zahir Karadeniz, Lokman Gündüz, Hayrettin Toka, Saniye Emlük, Faysal Şanlı ve Recep Erkal'ın (Tiril) yeni adreslerinin tespit edilip haklarında zorla getirilme müzekkeresi düzenlenmesini kararlaştırdı. Görevsizlik kararıyla 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nden Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilerek birleştirilen ve "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdulkadir Aygan'ın da aralarında bulunduğu 16 sanık hakkında "cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" ve "birden fazla kişiyi öldürmek" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 15'er yıl arasında değişen hapis cezası isteniyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT