1. HABERLER

  2. HABER

  3. 4 İlde Derneklere Eşzamanlı Polis Baskını
4 İlde Derneklere Eşzamanlı Polis Baskını

4 İlde Derneklere Eşzamanlı Polis Baskını

Adana, Gaziantep, İzmir ve Mersin'de Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen dernek ve yayın kuruluşlarına polis tarafından eş zamanlı operasyon düzenlendi.

15 Ocak 2011 Cumartesi 11:30A+A-

Operasyonlarda 29 kişinin, Hizbullah'a üye olmak ve örgüte yardım yataklıktan gözaltına alındıkları belirtildi. Adana'da Anadoluder, Akid-Der, Doğru Haber Temsilciliği gibi yerlere baskın yapan polis, Gaziantep'te ise aralarında Mustazaf-Der Gaziantep Şubesi'nin de bulunduğu Peygamber Sevdalıları Platformu'na üye 4 STK'ya polis sabah saatlerinde eş zamanlı baskın yaptı. Mustazaf-Der Gaziantep Şubesi, İlim-Der, Rahmet-Der ve Umut-Der'e düzenlenen baskında dernek başkanları gözaltına alındı.

Baskında Rahmet-Der Başkanı M. Faik Doğan, İlim-Der Başkanı Mustafa Özaslan, üye Müfit Yarar, üye Nurettin Şirin, Başkan Yardımcısı Haci Sadun, Umut-Der Başkanı Yusuf Kiraz, üye Muharrem Koçuşağı gözaltına alındı. Derneklerde yapılan aramalarda bilgisayarlara incelenmek üzere el konuldu.

Ayrıca gözaltına alınan şahısların evlerinde de arama yapıldığı belirtilirken, ev baskınlarında ise eski Mustazaf Der Şube Başkanı Mustafa Çelik'in de gözaltına alınanlar arasında olduğu bildirildi.

Operasyonlarda ilk belirlemelere göre Adana'da 16, Gaziantep'te 11, Mersin'de 1, İzmir'de 1 kişi olmak üzere toplam 29 kişi  Hizbullah'a üye olmak ve örgüte yardım yataklıktan gözaltına alındı.

"Operasyon Derinleri Memnun Etmeye Yöneliktir"

Mustazaf Der Genel Başkanı Av. Hüseyin Yılmaz, operasyonların, medyanın Hizbullah tahliyeleri üzerinden İslami çalışmalar yapan STK'lara yönelik linç kampanyası başlatmasının ardından başlatıldığını belirtti. Baskınlar hakkında yaptığı açıklamada Yılmaz, amacın derin güçleri ve kurumları memnun etmeye yönelik olduğunu söyledi. STK'ların legal çalışma alnından illegal alana itilmek istendiği için yapılan operasyonları kınadığını ifade eden Yılmaz, duyarlı tüm STK'ları da tepkilerini ortaya koymaya davet etti.

Yılmaz, medyanın yanı sıra PKK ve BDP'lilerin açıklamalarının da buna tuz biber olduğunu söyledi. Yılmaz, "Yapılan operasyonlara bakıldığında özelikle dernek başkanları hedef seçilmiştir. Gece yarısı denek başkanının evine baskın yapılarak gözaltına alınmış. Bu insanları halka hizmet etmek için gece gündüz çalışan insanlardır. Yerleri ve yurtları belli olan insanlarıdır. Bir dernek başkanı bu şekilde gözaltına alınmamalı, hizmetleri belli, yaptıkları belli, karakola çağrıldıkları takdirde hemen gidecek olan insanlardır." dedi.

İslami faaliyet yürüten STK'ların legal çalışma alanından illegal bir alana itilmek istendiğini belirten Yılmaz, oynayan oyunlara gelmeyeceklerini de söyledi.

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

1 Yorum