1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. 3500 Filistinli Tutsak Açlık Grevinde
3500 Filistinli Tutsak Açlık Grevinde

3500 Filistinli Tutsak Açlık Grevinde

İsrail hapishanelerinde bulunan Filistinli tutsakların 27 Eylül’de başlattıkları süresiz açlık grevi onuncu gününe girerken eylem giderek genişliyor.

06 Ekim 2011 Perşembe 09:35A+A-

Filistin kaynakları son katılımlarla birlikte açlık grevindeki tutsak sayısının 3500'ü aştığını bildirdi.

Açlık grevi eylemi geçen hafta Siyonist İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Hamas'ın elinde bulunan İsrailli esir asker Gilad Şalit'in bırakılmasını sağlamak gerekçesiyle cezaevlerindeki baskıları artırması üzerine başlamıştı.

İnsan hakkı örgütleri görüş yasakları, kelepçeli olarak avukat görüşmelerine çıkarma, tedaviden mahrum bırakma gibi uygulamalarla tutsaklar üzerinde ağır baskı kurulduğunu belirtiyorlar.

Tutsaklar cezaevi yönetimlerinin rencide edici baskılarına son verilmesini, koşullarının iyileştirilmesini, iki yıldır tecrit altında tutulan Filistinli lider Ahmad Saadat üzerindeki tecridin kaldırılmasını ve 2007 Temmuzundan beri yakınlarını görmeleri engellenen Gazzeli tutsakların görüş koşullarının sağlanmasını talep ediyor.

Eylemleri Ramallah yönetimi de destekliyor. Filistin haber ajansı Wafa'ya konuşan Salam Feyyad, eylemcilerin taleplerini bütünüyle desteklediklerini belirterek, tutsakların özgürleşmesini Filistin'in özgürleşmesinden ayrı görmediklerini söyledi.

Ramallah yönetiminin cezaevlerinden sorumlu bakanı Issa Qarake ise, açlık grevi yapan bazı tutsakların zorla yerlerinin değiştirildiğini ve birçok tutsağın şu an nerede tutulduğunu bile bilmediklerini söyleyerek uluslararası kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Cezaevlerindeki gerginlik sokaklarda da yankısını buluyor. Gazze, Nablus ve Ramallah'ta binlerce Filistinli tarafından tutsakların taleplerini desteklemek için gösteriler düzenlenirken Ramallah’ta tutsaklara destek için oturma eylemi yapan Filistinlilere İsrail askerleri göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

İsrail cezaevlerinde aralarında 285 çocuk ve HAMAS mensubu 22 seçilmiş milletvekilinin de bulunduğu 6000'den fazla Filistinli tutsak bulunuyor. Filistinli yetkililer, açlık grevine katılmayan diğer tutsakların da haftada üç gün yemek yemeyi reddederek eyleme destek verdiğini belirtiyor.

İsrail'in tutsaklar üzerinde baskıyı artırmak için vesile olarak kullandığı İsrailli asker Gilad Şalit beş yılı aşkın süredir Hamas'ın elinde bulunuyor. İsrail tarafı Şalit'in koşulsuz olarak bırakılmasında ısrar ederken, Hamas, esir askeri bırakma karşılığında bin Filistinli tutsağın serbest bırakılmasını talep ediyor.

***

El-Hayye, Esirlere Destek İçin Direnişin Eylem Yapmasını İstedi
 
İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim üyesi Dr. Halil El-Hayye, haklarının iadesi için açlık grevi başlatan Filistinli esirlere destek için birlik çağrısı yaparak, esirlere yapılan zulme karşı direniş güçlerinin etkin eylem yapmalarını istedi.

Hamas hareketinin esirlerle dayanışmak için Gazze’de düzenlediği gösteriye katılan El-Hayye “Esirlerimizi destekliyor ve her yerde işgale karşı direneceğimizi ilan ediyoruz. Bütün esirleri kurtarmadıkça rahat etmeyeceğiz. Esirleri kurtarmanın tek yolu ise kapsamlı bir direniştir. Esirleri kurtaracak, onur ve izzetlerini muhafaza edecek, hayatlarını koruyacak tek çözüm direniştir” dedi.

Siyonist rejimin Filistinli esirlere karşı sürdürdüğü zulmün karşılıksız kalmayacağını söyleyen El-Hayye sözlerini şöyle sürdürdü: “Savaş suçlusu olarak liderlerini yargılayacağız ve yaptıklarının bedelini ödeteceğiz. Yedi bin esirin hayatından sadece işgal rejimi sorumludur.” 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum