1. HABERLER

  2. HABER

  3. MAVİ MARMARA

  4. 31 Mayıs Gazze'yle Dayanışma Günü İlan Edildi
31 Mayıs Gazze'yle Dayanışma Günü İlan Edildi

31 Mayıs Gazze'yle Dayanışma Günü İlan Edildi

Mavi Marmara gemisine saldırının altıncı yıldönümünde Gazze ile dayanışma günü etkinliği düzenlenecek.

29 Mayıs 2016 Pazar 18:23A+A-

Ablukayı kırmak üzere kadın aktivistleri deniz yoluyla Gazze Şeridi'ne götürecek filoya destek için başlatılan girişim, Mavi Marmara gemisine saldırının altıncı yıldönümü münasebetiyle 31 Mayıs'ta Gazze ile dayanışma günü düzenleyecek.

Gazze'ye Destek İçin Uluslararası Halk Heyeti Başkanı Isam Yusuf, dün (28 Mayıs Cumartesi) konuyla ilgili yaptığı ve Filistin Enformasyon Merkezi'ne ulaşan açıklamada, Mavi Marmara gemisine saldırının yıldönümünde Filistin'de işgalin sona erdirilmesi ve ablukanın kaldırılması için çağrı yapılmasını istedi.

Yusuf, uluslararası toplumdan kadın aktivistleri Gazze'ye götürecek gemileri korumasını ve işgal güçlerinin saldırısına veya engellemesine maruz kalmadan sağ-salim Gazze'ye ulaşmalarını sağlamasını talep etti.

Gazze'ye liman açılması ve yüzen santral ile elektrik krizinin çözülmesi için Türkiye'nin gösterdiği çabaların ve Filistinlilerin taleplerinin desteklenmesi çağrısında bulunan Yusuf, ablukanın halkı topluca cezalandırmak ve insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu belirtti.

İşgal rejimi liderleri aleyhinde uluslararası mahkemelerde dava açılması gerektiğini bildiren Yusuf, Mısır'dan da Rafah Kapısı'nı açmasını istedi.

FİEM

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT