1. HABERLER

  2. HABER

  3. 28 Şubat ve 12 Eylül Paşalarına Suç Duyurusu
28 Şubat ve 12 Eylül Paşalarına Suç Duyurusu

28 Şubat ve 12 Eylül Paşalarına Suç Duyurusu

Darbeciler için yeni suç duyuruları… Ankara'da bir avukat, 28 Şubat döneminin komutanları; Sapanca’da da bir aile hekimi 12 Eylül paşaları hakkında suç duyurusunda bulundu.

18 Nisan 2011 Pazartesi 18:06A+A-

Avukat H. Yunus Akyol, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yaptığı başvuruda, 28 Şubat döneminde görev yapan bir kısım generaller hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 312. Maddesi uyarınca "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme" suçundan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmaları istemiyle suç duyurusunda bulundu.

Avukat Akyol, yaptığı yazılı açıklamaya göre, suç duyurusunda bulunduğu isimlerden biri de dönemin Zırhlı Birlikler Komutanı olan ve şu an Kara Kuvvetleri Komutanı olan Erdal Ceylanoğlu. Akyol, Ceylanoğlu'nun 28 Şubat'ın simgesi haline gelen Sincan'da yürütülen tanklarla ilgili olarak "Demokrasiye balans ayarı" yaptık sözlerini de mahkemeye taşıdı.

Avukat Akyol'un, suç duyurusunda bulunduğu isimlerden bazıları, dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Kara Kuvvetleri Komutanı Hikmet Köksal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya, Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi, Jandarma Komutanı Teoman Koman, Genelkurmay eski İkinci Başkanı Çevik Bir, Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri İlhan Kılıç, Genelkurmay eski Genel Sekreteri Erol Özkasnak, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Doğu Aktulga.

12 Eylül dönemi yöneticileri hakkında suç duyurusu

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde bir aile hekimi, 12 Eylül döneminde cezaevinde işkence gördüğü iddiasıyla dönemin genelkurmay başkanı Kenan Evren ve kuvvet komutanları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

12 Eylül döneminde kavgaya karıştığı iddiasıyla Diyarbakır Cezaevinde 3 yıl tutuklu kaldığını, yargılama sonunda beraat ettiğini öne süren Yüzevler Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli aile hekimi Sinan Olcan, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, Kara Kuvvetleri Komutanı Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Nejat Tümer, Jandarma Genel Komutanı Sedat Celasun, Harp Akademileri Komutanı Bedrettin Demirel, Genelkurmay 2. Başkanı Ali Haydar Saltık, Başbakan Bülend Ulusu, Kolordu Komutanı Orgeneral Kemal Yamak, Diyarbakır 5 No'lu İç Güvenlik Amiri Yüzbaşı Esat Oktay Yıldıran, Yüzbaşı Abdullah Karaman, Mahkeme Başkanı Emrullah Kaya ve askeri görevliler hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına sunulmak üzere Sapanca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Sinan Olcan, savcılığa yaptığı başvuruda, adı geçen kişiler hakkında ''anayasal düzeni zorla değiştirme ve hükümeti yıkma, sistemli bir şekilde planlayarak ve tasarlayarak adam öldürme, kasten adam yaralama, işkence yapma, eziyet etme, hürriyetten yoksun bırakma ve cinsel saldırıda bulunma'' suçlamasıyla şikayetçi oldu.

HABERE YORUM KAT