1. HABERLER

  2. HABER

  3. 28 Şubat Hukuksuzluklarına Son Veriliyor!
28 Şubat Hukuksuzluklarına Son Veriliyor!

28 Şubat Hukuksuzluklarına Son Veriliyor!

Başbakan Erdoğan imzalı gizli bir genelgeyle kurumlara irtica ile mücadele görevi veren tüm metinler yürürlükten kaldırıldı. 28 Şubat darbesinde kurulan BÇG'nin devamı niteliğindeki Başbakanlık Takip Kurulu da lağvedildi.

01 Ocak 2011 Cumartesi 10:29A+A-

Darbe girişimleriyle yüzleşen Türkiye'de önemli bir adım daha... Artık kanunsuz fişlemelerin, kara propagandanın bahanesi yok...

Hukuki tanımı olmayan "irtica ile mücadeIe" Milli Güvenlik Siyaset Belgesinden (MGSB) çıkarılmasının ardından kamu kurumlarına irtica ile mücadele görevi veren Başbakanlık genelgeleri iptal edildi.

Bugün gazetesinde yer alan habere göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan 2010/27 sayılı gizli bir genelge ile 28 Şubat kalıntısı onlarca belge yürürlükten kaldırıldı. Kaldırılan belgeler gizli olduğu için, sadece sıra sayı numaralarına atıf yapıldı. İsimleri ve muhtevasına dair bir bilgi verilmedi. Batı Çalışma Grubunun devamı olarak oluşturulan Başbakanlık Takip Kurulu da lağvedildi. Böylece kanunsuz fişleme ve izlemelerin bahanesi kalmadı.

BÇG TARİH OLDU

Batı Çalışma Grubu (BÇG) 28 Şubat sürecinde Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Güven Erkaya tarafından kurulmuştu. Buradan kamuoyuna yansıyan ilk belge emniyet, vali, vakıf, yurt vb. kurumlar ve bu kurumların yöneticileri hakkında detaylı bilgilerin toplanmasını öngören andıç oldu.

DARBEYE SUÇÜSTÜ

Ardından İçişleri Bakanı Meral Akşener, bir basın toplantısı düzenleyerek BÇG'nin darbe hazırlığı içinde olduğunu açıkladı. BÇG kaynaklı raporlar doğrultusunda sayısız manşet atıldı. Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş bunlardan birini RP'nin kapatılmasında delil olarak Anayasa Mahkemesine bile sundu.

BÇG, Anasol-D hükümeti döneminde de etkiliydi. Bir süre sonra Başbakan Mesut Yılmaz, BÇG yerine Başbakanlık Takip Kurulunun devreye girdiğini ifade etti.

Başbakanlık Müsteşarı başkanlığında ayda bir toplanan kurulun görevi 'irtica ile mücadelede koordinasyonu sağlamak' olarak belirlendi. Yılmaz ve Bülent Ecevit hükümetleri döneminde aktif olarak çalışan ve mütedeyyin kamu görevlilerinin hayatını kâbusa çeviren kurul, 2002'de AK Parti'nin gelmesi ile etkisizleşmekle birlikte varlığını korudu. Başbakan Erdoğan'ın son genelgesi ile kurul tarihe karışmış oldu.

GENELKURMAY'IN İNTERNET ANDICINA DARBE!

Hükümetin bu girişimiyle Genelkurmay'ın iletişim araçlarıyla kamuoyuna yönelik psikolojik savaş yürütmesinin de önüne geçiliyor. TSK'nın 42 propaganda 400'ü aşkın kara propaganda sitesi kurarak işlettiği 'internet andıcı' ile ortaya çıkmıştı. Genelkurmay, bunu Başbakanlığın direktifleri çerçevesinde yaptıklarını ileri sürmüştü. Bunun üzerine Başbakanlık sözü edilen belgeyi istedi. Genelkurmay, izni 1999'da eski Başbakan Bülent Ecevit'in imzaladığı bir metne dayandırdı. Son adımla izleme ve fişlemeye dayanak gösterilebilecek tüm metinler yürürlükten kalktı.

SIRADA GÜVENLİK MEVZUATI VAR

Bugün gazetesinin haberine göre Hükümet, "demokratikleşme" adımlarına güvenlik mevzuatı ile devam edecek. Seferberlik ve Savaş Hazırlıkları Kanunu daha demokratik hale getirilecek. Hangi işlemlerin seferberlik hazırlığı kapsamında sayılacağı neyin sayılamayacağı açıkça belirtilecek. Kaldırılan EMASYA protokolü gibi askere sivil alanda müdahale imkanı veren İl İdaresi Kanunu değişecek.

Çoğu gizli olan; İç Güvenlik Strateji Belgesi, Güvenlik Yönergesi, NATO Yönergesi, Seferberlik Yönergesi, Alarm Yönergesi, Doğal Afet Yönergesi ele alınacak. Balyoz Planı gibi hukuk dışı girişimlerin önüne geçebilmek için bu gibi güvenlik tatbikatlarının hangi durumda, ne zaman, ne yapılacağı, bu tatbikatlara, toplantılara kimlerin katılacağı açık ve net bir şekilde yazılacak. Bu planlar kuvvet komutanı ve Genelkurmay Başkanı'ndan gizlenemeyecek.

FİŞLEME TALİMATI

BÇG'den kamuoyuna sızan bir belgede vakıf ve yurtların fişlenmesi isteniyordu. Bu belge 'sebebiyle Emniyet istihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu ve polis Kadir Sarmusak askeri mahkemede yargılandı.

HABERE YORUM KAT