1. HABERLER

  2. HABER

  3. 2. BM Genel Sekreterinin Ölümü Soruşturulacak
2. BM Genel Sekreterinin Ölümü Soruşturulacak

2. BM Genel Sekreterinin Ölümü Soruşturulacak

BM Genel Sekreteri Ban, 1961 yılında şüpheli uçak kazasında hayatını kaybeden 2. BM Genel Sekreteri Hammarskjold'ün ölümünü soruşturmak için 3 kişilik uzmanlar heyeti oluşturdu.

17 Mart 2015 Salı 06:38A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, uluslararası toplumdan gelen talepler ve geçen yıl Aralık ayında BM Genel Kurulu'nda kabul edilen karar dolayısıyla 2. BM Genel Sekreteri İsveçli Dag Hammarskjold'ün ölümünü araştırmaları için üç kişilik soruşturma ekibi atadı.

BM'nin 2. genel sekreteri olan Hammarskjold, 1961 yılında barış görüşmeleri için bulunduğu Afrika'da seyahat ederken bugünkü Zambiya sınırları içinde uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

BM Genel Kurulu, yeni deliller ışığında uçağın düşüşünün yeniden incelenmesi için çağrı yapmıştı.

Genel Sekreter Ban, heyet başkanı olarak Tanzanya'dan Muhammed Chande Othman'ı, üye olarak da Avustralya'dan Kerryn Macaulay ve Danimarka'dan Henrik Larsen'i görevlendirerek, tüm BM üyesi ülkelerden uçak kazasına ilişkin bilgilerini uzmanlar ekibiyle paylaşmasını istedi.

BM'nin 1962 yılında tamamlanan soruşturmasında uçak kazasının nedeni tespit edilememişti.

Kazaya ilişkin 2011 yılında yayınlanan "Hammarskjold'ü kim öldürdü?" adlı kitaptaki bilgilerin ardından kazanın yeniden soruşturulması istekleri artmıştı.

Kitapta, bölgede Sovyetlerin desteklediği Kongo hükümeti ile maden şirketlerinin desteklediği ayrılıkçılar arasındaki çatışmalar sırasında uçağın paralı askerlerce düşürüldüğü öne sürülmüştü.

Guardian gazetesinde 2011 yılında yayınlanan bir raporda da uçağın düştüğü sırada başka bir uçağın da bölgede olduğu savunulmuştu.

Uzman ekibin hazırlayacakları raporu 30 Haziran'a kadar Genel Sekreter Ban'a sunması gerekiyor.

AA

HABERE YORUM KAT