1. HABERLER

  2. HABER

  3. 1999'da Öcalan'a Tahliye Sözü Verildi!
1999da Öcalana Tahliye Sözü Verildi!

1999'da Öcalan'a Tahliye Sözü Verildi!

TRT Haber'de dün gece yayınlanan, yapım ve sunuculuğunu Rıdvan Memi'nin yaptığı Kozmik Oda programının konuğu Kürt kamuoyunun etkili ismi Ümit Fırat'tı.

04 Ağustos 2010 Çarşamba 20:08A+A-

Kürt sorununda Abdullah Öcalan faktörünün konuşulduğu programda Fırat, PKK Liderine 1999'da Türkiye'ye getirildiğinde bir gün tahliye edileceğine dair düzenlemeler yapma sözünün verildiğini söyledi.

Bu sözden sonra Öcalan'ın 2003'e kadar beklediğini söyleyen Ümit Fırat, "Bu tarihte eve dönüş yasası çıktığında Öcalan'ın Avukatlarına sorduğu ilk soru 'yasada ben var mıyım, bana dair bir düzenleme var mı' oldu. 'Hayır' cevabını alınca o tarihten itibaren Öcalan hükümeti eleştirmeye başladı.

Ümit Fırat, Öcalan'a daha 1999 yılında, PKK yöneticilerinin telefon numaralarının ve hangi saatlerde o telefonların sahipleri ile görüşebileceği bilgisinin de avukatları aracılığı ile ulaştırıldığını söyledi.

Öcalan'ın bugün eskisi kadar PKK'yı kontrol edemese de bir fenomen olduğunun altını çizen Ümit Fırat, "Bu meselede paradoksumuz şu, Öcalan kendi geleceğine dair bir taahhüt almadan PKK'ya çağrıda bulunmaz, çağrısının boşa gideceğini biliyor.. PKK'nın silahsızlandırılması ise Öcalan'a rağmen olamaz. O işin içindeyse örgüt silahsızlanır ve çözüm için böyle adım atılabilir..." dedi.

AHMET TÜRK , FİDAN'IN ÖLDÜRÜLMESİ İLE KOPMA NOKTASINA GELDİ

Kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk ile ilişkilerine dair de ilginç açıklamalarda bulunan Ümit Fırat, "Hikmet Fidan'ın öldürülmesinden sonra Ahmet Türk'ün o partide kalmaması gerekiyordu, ben onun ayrılacağını düşünüyordum, gitti partiye başkan oldu..." diye konuştu. Bununla birlikte Hikmet Fidan'ın öldürülmesine Ahmet Türk'ün son derece öfkelendiğini söyleyen Fırat, hatta Türk'ün ipleri kopartma noktasına geldiğini, ancak ne olduysa, bunun gerçekleşmediğini belirtti...

BDP'YE İTAATSİZLİK ÇAĞRISI

BDP'nin PKK-İmralı çizgisinden artık kopması gerektiğini söyleyen Ümit Fırat, "BDP'liler İmralı'dan gelen dayatmalara karşı şu soruyu sormalı, "Biz mecliste grup kurmuş bir partiyiz, bazı kararları alırken bizim görüşümüzün hiç mi bir anlamı olmayacak...Bazı BDP'liler artık bunu kendi aralarında sesssiz sessiz konuşuyorlar ama bunu yüksek sesle heryerde konuşmalılar..." dedi.

ERTUĞRUL ÖZKÖK'ÜN ÖNERİSİ IRKÇI VE FAŞİZANDIR

Ertuğrul Özkök'ün 'Ayrılmayı konuşalım' önerisine ise Ümit Fırat çok sert tepki gösterdi : ""Ayrılmayı da konuşalım" tartışmasını beyaz türkler yapıyor. Bu öneri bir etnik arındırmadır ve etnik arındırma son derece ırkçı, faşizan bir uygulamadır Bu ancak keyfinin bozulmasını istemeyen insanların keyiflerine göre bir taleptir. Ciddiye alınmamalıdır."

Zaman

HABERE YORUM KAT