1. HABERLER

  2. HABER

  3. “19 Mayıs Kutlamaları Faşistlerden Alınma!”
“19 Mayıs Kutlamaları Faşistlerden Alınma!”

“19 Mayıs Kutlamaları Faşistlerden Alınma!”

Resmi tarih eleştiriliyor... Zaman yazarı Mümtaz’er Türköne, Mussoloni İtalya'sından alındığını ifade ettiği 19 Mayıs kutlamalarını topa tuttu.

19 Mayıs 2011 Perşembe 12:26A+A-

Türkiye'deki "resmi bayram" kutlamaları tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kutlamaların nasıl eziyete dönüştüğü yönünde değerlendirmeler sıklıkla yapılmaya başlandı.

Bununla birlikte tarihî veri açısından bayram ilan edilen günlerle ilgili çarpıcı bilgiler de serdediliyor.

Zaman Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mümtazer Türköne Mussoloni İtalya'sından alındığını belirttiği kutlama şeklini eleştirerek, "19 Mayıs'ta neden hâlâ faşist kutlamalar yapıyoruz?" diye sordu.

Türköne'nin yazısı "Yobazlık tam olarak böyle bir şey olmalı" diye başlıyor ve şu sözlerle devam ediyor:
"Bir şeyi hiç sorgulamadan, anlamı üzerinde hiç düşünmeden, bir çift öküzün tarla sürerken yanında gördüğü izi takip etmesi gibi hûşû içinde tekrarlamak. 19 Mayıs kutlamaları 1932'nin faşist İtalya'sından alınma. Neden değiştirmek aklımızdan bile geçmiyor?"

Kutlamaların 40 yıldır değişmediğini anlatan Türköne 1930'ların İtalya'sında kalan faşist gençlik eğitimi uygulamalarını, olduğu gibi tekrarlamak için öğrencilerin 1 ay boyunca garip bir ritüel için çalıştığını söylüyor. 

Türköne'ye göre bu garip uygulama 1932 yılında dönemin başbakanı İsmet İnönü başkanlığında bir heyetin Moskova ve İtalya'ya yaptığı seyahate dayanıyor. Heyet, özellikle Mussolini İtalya'sında gençlerin eğitimi için geliştirilen yöntemleri ve pratikleri derin bir hayranlıkla izliyorlar. Daha sonra da Türkiye'de uygulamaya geçiyorlar.

Türköne'ye göre 19 Mayıs tıpkı kendi gençliğinde olduğu gibi dershanelerin kapılarını açıp, gelen baharla birlikte dersleri kırmak için 'resmî ve meşrû' bir fırsattan ibaret.

Türköne, "Bize düşen, gençlerimize vermemiz gereken, bilimin aydınlığında eleştirel aklın rehberliğinde şu soruyu sormak: Faşizmin dünyada bizden başka örneği olmayan bu ritüelini, koca koca adamların ciddi ciddi emek harcadığı, önemsediği bu müsamereyi üzerinde hiç düşünmeden ve sorgulamadan neden tekrarlıyoruz?" diye soruyor.

Mümtaz'er Türköne'nin yazısını okumak için tıklayınız:

19 Mayıs'ta neden hâlâ faşist kutlamalar yapıyoruz?

HABERE YORUM KAT