1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. 187 yangından 172'si kontrol altında
187 yangından 172'si kontrol altında

187 yangından 172'si kontrol altında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devam eden orman yangınlarıyla ilgili, "187 yangından 172'si kontrol altında, 15'i devam ediyor" dedi.

04 Ağustos 2021 Çarşamba 22:10A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, a Haber özel yayınında konuşuyor. 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"172 yangın kontrol altında"

8 gün içinde 187 yangın çıktı. Bu yangınlardan şu anda 15 yangın devam ediyor ve bunların bir kısmı kontrol altında. Termik santral yanma tehdidiyle karşı karşıya. Aşırı rüzgar olmasa söndürmek daha kolay olacak. 

"Bu yerler yanıyorsa bizim ciğerimiz de yanıyor"

Yangınla mücadeleyi sürdürüyoruz, kaçamak yapmak yok ve üzerine üzerine gidiyoruz. 'Burada niye uçak yok, helikopter yok' gibi yalan terörü estiriliyor. Şu anda 16 uçak var, bugün gelenlerle bu 20'ye çıktı. Bunun yanında 51 helikopter var. Hep bunlar devrede, çalışıyor. Bu yerler yanıyorsa bizim ciğerimiz de yanıyor. Elimizden ne geliyorsa bunu sonuna kadar yapacağız.

"Yangınlar şu an dünyanın mücadele ettiği bir terör tehdididir"

Yerleşim bölgelerindeki yangın vesairelerin sorumluluğu kimin? O da oradaki büyükşehir belediyelerinin sorumluluğundadır. Orman yangınları şu an tüm dünyanın mücadele ettiği Covid-19 gibi uluslararası bir tehdittir, hatta bir terör tehdididir.

Muhalefete tepki: Bir tespitin varsa bunu dürüst yap

Türkiye'de 'yalan terörü' var mı, var. Kim yapıyor, muhalefet. adına birileri 'algı operasyonu' diyor ama bunun adı aslında yalan terörüdür. Biraz dürüst ol, samimi ol. Bir tespitin varsa bunu dürüst yap. Dürüst yap da adam sansınlar, biz de bir şeyler kapalım. Ama böyle bir şey maalesef yok.

Yanan alanların imara açılacağı iddiası: Bakana verdiğim böyle bir yetki yok

Bay Kemal'e vereceğim bir cümlelik cevap var. Benim Kültür ve Turizm Bakanı'ma vermiş olduğum böyle bir yetki yok. 5 milyon 400 bin ağaç diktik, dikmeye devam ediyoruz. 

Ormanlar yansın, buralarda beton yığını binalar inşa edelim, haşa. Dikey mimariye karşı olduğunu söyleyen biriyim. Betona, nasıl olur da sahip çıkarım?

"Tutuklananların ailelerinde PKK ile iltisaklı olanlar belirlendi"

Önce gözaltına alınanlar vardı, sonra tutuklananlar oldu. Bu tutuklananların da ailelerinde PKK ile iltisaklı olanlar belirlendi. Bütün polis teşkilatımız bunun incelemesini yapıyor. Ciğerimizi yakanların biz de ciğerini yakacağız. 

Bu alanda bu kadar canlı yandı. Bal, arı kovanlarımız yandı gitti, bunları görmeyecek miyiz, 'bırak gitsin' öyle mi diyeceğiz? Birçok insanımızın ekmek teknesiydi ya bunlar gitti. Bunlara da yönelik çalışmalar yapacağız, vatandaşlarımızı yarı yolda bırakmayız. 

Yangınlarla ilgili her türlü ihbar, belge, bilgi çok etraflıca takip ediliyor. 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum