1. HABERLER

  2. HABER

  3. "18 Yaş" Teklifi Anayasa Komisyonu'nda Kabul Edildi
"18 Yaş" Teklifi Anayasa Komisyonu'nda Kabul Edildi

"18 Yaş" Teklifi Anayasa Komisyonu'nda Kabul Edildi

AK Parti'nin 25 olan milletvekili seçilme yaşının 18'e indirilmesine ilişkin anayasa değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

31 Mart 2015 Salı 18:08A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Ahmet Aydın, Mahir Ünal, Naci Bostancı ve Belma Satır'ın da aralarında bulunduğu 210 milletvekilinin imzasını taşıyan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ne göre, Anayasa'nın 76. maddesinin birinci fıkrasında yer alan "yirmibeş" ibaresi, "onsekiz" olarak değiştiriliyor. Böylece, 18 yaşını dolduran herkes milletvekili seçilebilecek.

Söz konusu maddenin "kimlerin milletvekili seçilemeyeceğini" düzenleyen 2. fıkrasında yer alan, "yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar" ibaresi de "askerlikle ilgisi bulunanlar" şeklinde değiştiriliyor. Böylece 18 yaşını dolduran gençler askerlik hizmetini yapmadan da milletvekili adayı olabilecek.

Teklife göre, düzenleme yayımı tarihinde yürürlüğe girecek ve halk oyuna sunulması halinde oylanacak.

Bu arada, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, teklifin kabul edilmesinin ardından, üçüncü dönemi olduğu için komisyon üyelerine veda etti.

HABERE YORUM KAT