1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 Günlük Asker Nasıl Hududa Gider?
15 Günlük Asker Nasıl Hududa Gider?

15 Günlük Asker Nasıl Hududa Gider?

Şemdinli’deki saldırıda hayatlarını kaybeden askerlerin baba ocağına ateş düştü. Er Mutlu Saydam’ın babası isyan etti…

21 Haziran 2010 Pazartesi 11:10A+A-

"Oğlum Sivas'ta 15 gün askerlik yaptı, sonra hududa gönderdiler, nasıl gönderirler?"

Hakkari'deki saldırıda hayatlarını kaybeden askerlerin evlerinde gözyaşı ve öfke vardı. Kanlı saldırıda oğlu Mutlu Saydam'ı yitiren Sıddık Saydam, oğlunun silahın ne olduğunu bilmediğini belirterek, "Oradaki askerler de benim çocuklarım. Silahın daha ne olduğunu bilmiyordu. Sivas'ta 15 gün askerlik yaptı, ondan sonra Hakkari'ye gönderdiler. 15 günlük asker nasıl hududa gidecek?" diye sordu.

Üç kurşun atıp çatışmaya giden oğlumun cenazesi geldi

Şemdinli'de 11 askerin hayatını kaybettiği saldırının ardından bir acı haber de Elazığ'dan geldi. Palu ilçesindeki Arındık Jandarma Karakolu'nu korumakla görevli time düzenlenen saldırıda Onbaşı Selçuk Gökdağ hayatını kaybetti. Gökdağ'ın babası aynı şekilde tepki gösterdi.

Babası Kemal Gökdağ, gözyaşlarına boğulurken, oğlunun daha "1,5 aylık askerken terörle mücadeleye gönderilmesine" tepki gösterdi. Askerlerin iyi bir eğitimden geçirildikten sonra görevlendirilmesi gerektiğini söyleyen acılı baba, daha önce oğlunun komutanıyla yaptığı konuşmayı şöyle aktardı: "Üç kurşun atarak oraya gelen askerlerimizi koruyun, buralara uzmanları gönderin, dedim. Komutanı da bana 'Askerliğini bitirip göndereceğim.' demişti. Ne oldu? Cenazesi geldi..."

Kemal Gökdağ, haberi alınca yıkıldığını anlattı. Gökdağ, "Evlat acısı çok ağır. Ama şehitlik mertebesi herkese nasip olmayacak kadar büyük bir makam. 20 tane oğlum olsa 20'sini de vatan için veririm." diye konuştu. Askerlerin iyi bir eğitimden geçirildikten sonra görevlendirilmesi gerektiğini belirten Gökdağ, tecrübesiz askerlerin riskli yerlerde görevlendirilmesine isyan etti. Evine gelen komutanların "oğlunun ayağından vurularak kan kaybından şehit olduğunu" söylediklerini aktaran Gökdağ, "Ben oğlumun cesedini göreceğim, sarılacağım, bakacağım neresinden vurulmuş? Bakacağım bu yara öldürür mü?" dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum