1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 1200 Tesettürlü Öğretmenin İşine Son Verildi
1200 Tesettürlü Öğretmenin İşine Son Verildi

1200 Tesettürlü Öğretmenin İşine Son Verildi

Suriye Eğitim Bakanı Ali Saad çıkarttığı bir kararla, 1200 başörtülü öğretmenin mesleğine son verdi. Bakan Saad, kararın amacını radikal dini akımların büyümesini önlemek ve laikliği korumak şeklinde açıkladı.

05 Temmuz 2010 Pazartesi 11:48A+A-

ANF'de yayınlanan habere göre tesettürlü öğretmenlerin eğitimden uzaklaştırılmasının yapılması gereken önemli bir adım olarak ifade eden Saad, diğer bakanlıkların da türbanlı çalışanlara izin vermeyeceğini söyledi.

Alwatan gazetesine konuşan Saad "Tesettürlü öğretmenlerin eğitimden uzaklaştırılmaları laik, sistematik ve objektif eğitim için oldukça önemli bir adım." dedi.

Saad, görevden alınan tesettürlü öğretmenlerin itirazları dikkate alınacağını ve yasal haklarını korunacağını iddia etti.

Kuveyt'te yayın yapan Alrai gazetesi ise kararın Şam ve Halep'te öğretmenler arasında yaygınlaşan radikal din akımların önünü kesmek için çıkarıldığını yazdı.

LAİK AZINLIK KARARDAN ÇOK MEMNUN!

Suriye'de bu karara tepkiler yükselirken bazı laik kesimlerin kararı savunması dikkat çekti. Şam merkezli kendilerine 'Suriye Kadınları' diyen bir grup web sayfasında "Eğitim Bakanlığının çıplak öğretmenlerin eğitimden uzaklaştırmasına evet!" başlığı altında hakaret içeren bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Çıplaklar veya sözde tesettürlüler, kendi karanlık görünüşleri ve radikal fikirlerini öğrencilere aktarmak için eğitim bakanlığına kadar gelmeyi başardılar" ifadelerine yer verdi. Hükümete yakınlığıyla da bilinen "Suriye Kadınları" adlı örgüt açıklamasında, "Onlar ithal edilmiş karanlık fikirleri yaygınlaştırıp insanları köleleştirmeye hedefliyorlar ve kişilik ve kimliği yok etmeyi temel alıyorlar." Şeklindeki safsata görüşlerini dile getirdi.

Kadınlar, eğitim bakanlığının bu tehlikeye karşı yeni uyandığı fikrini savunarak, radikalizmin tüm hayat alanlarından kaldırılması ve üniversitelerde radikal fikirleri içeren projelere karşı yaptırımların uygulamasını istediler.

Suriye İnsan Hakları Komitesi ise kararın Suriye anayasasına aykırı olduğunu belirtti. Komite, kararın Batı ülkelerinde Müslümanlara karşı gelişen ayrımcı yaptırımlar ile paralel bir zamanda gelmesinin dikkat çekici olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT

9 Yorum