1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. 120 Filistinli esir, açlık grevine hazırlanıyor!
120 Filistinli esir, açlık grevine hazırlanıyor!

120 Filistinli esir, açlık grevine hazırlanıyor!

120 Filistinli esirin, iki günden beri grup halinde izole edilmelerini protesto için açlık grevine başlama niyetinde olduklarına dair cezaevi yönetimine uyarıda bulunduğunu ve açlık grevi yapacak esirlerin isim listesini verdiklerini duyurdu.

30 Ocak 2023 Pazartesi 22:45A+A-

Esir Kulübü konuyla ilgili açıklamasında bu teşebbüsün iki gün önce bazı koğuşlardaki esirlerin yerlerinden alınarak toplu izolasyon yapılan koğuşlara nakledilmelerini ve halen buralarda tutulmalarını protesto amacıyla planlandığı belirtildi. 

Söz konusu esirlerin topluca izole edildikleri yerlerde kişisel eşyalarına ve temel ihtiyaç maddelerine ulaşma imkanından da yoksun bırakıldıklarına dikkat çekildi. Bu uygulamanın sırf esirlere eziyette bulunma ve şiddet uygulama amaçlı olduğu belirtildi. 

Esirler Kulübü, 28 Ocak Cumartesi günü yaptığı bir açıklamada da işgal rejiminin cezaevleri yönetimine bağlı olarak çalışan elemanlarının son günlerde özellikle Ofer, Mecdo ve Nakab cezaevlerinde esirlere yönelik şiddet ve baskıyı artırdığını, işgal görevlilerinin esirlerden bazılarına aşağılayıcı muamelelerde bulunduğunu, bazılarını da hücrelere kapattığını bu yüzden söz konusu cezaevlerinde gerginliğin bir hayli arttığını dile getirmişti. 

Esirler Kulübü'nün 28 Ocak'ta yaptığı açıklamada söz konusu cezaevlerinde özellikle hedef alınan koğuşlarda çoğunlukla İslami Cihad Hareketi mensubu esirlerin bulunduğuna dikkat çekilmişti.

FİEM

HABERE YORUM KAT