1. HABERLER

  2. HABER

  3. 12 Mart, 12 Eylül ve YAŞ Mağdurlarına 'İade-i İtibar'
12 Mart, 12 Eylül ve YAŞ Mağdurlarına İade-i İtibar

12 Mart, 12 Eylül ve YAŞ Mağdurlarına 'İade-i İtibar'

Meclis, darbe ve YAŞ mağdurları ile sözleşmeli er olmak isteyenlerin merakla beklediği tasarıyı kabul etti.

11 Mart 2011 Cuma 00:30A+A-

Böylece 12 Mart muhtırası, 12 Eylül darbesi ve YAŞ kararlarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ilişiği kesilenler emekli olabilecek ya da kamuda 'araştırmacı' olarak çalışabilecek. Kanundan yararlanmak isteyenler, 60 gün içinde Milli Savunma Bakanlığı'na başvuracak. Bakanlık da 6 ay içinde bu başvuruları karara bağlayacak. Tasarı ayrıca, terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla zaman geçmeyen ve 26 yaşından gün almayan vatandaşlara sözleşmeli er olabilme hakkı da getiriyor.

Kanundan yararlanmak isteyenler, 60 gün içinde Milli Savunma Bakanlığı'na başvuracak. Milli Savunma Bakanı da 6 ay içinde bu kişilerin başvurularını ya kabul edecek ya da reddedecek. Bakan isterse başvurularla ilgili hazırlık çalışması yapması için bir komisyon kurabilecek. Komisyona ilgili bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarından temsilci çağırabilecek. Ancak komisyon, bakana başvurunun kabulü veya reddine ilişkin bir öneride bulunamayacak. Başvurusu reddedilenler 60 gün içinde Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'ne dava açabilecek. Başvuranlarla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ilişiklerinin kesilmesiyle ilgili bilgi ve belgeler Genelkurmay Başkanlığı'nca en geç 60 gün içinde Milli Savunma Bakanlığı'na gönderilecek. Emekli olmak istemeyen veya bu hakka sahip olmayan kişiler için 2 bin araştırmacı kadrosu ihdas edilecek. Yasa kapsamında haklarına kavuşanlara silah ruhsatı ve yeşil pasaport verilecek, ancak kimlikleri 'intibaklarının yapıldığı tarih' değil 'ilişiklerin kesildiği tarihteki rütbe ve kıdemlerine göre' verilecek.

Öte yandan kabul edilen yasa ile en az ilköğretim mezunu, askerliklerini erbaş ve er olarak tamamlayan, terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla süre geçmeyen ve 26 yaşından gün almayan Türk vatandaşları, sözleşmeli er olabilecek. Asgari tugay, eşiti birlik komutanı veya kurum amirinin haklarında 'olur' belgesi verdiği personelin başvuruları, öncelikle kabul edilecek. Sözleşmeli er adayları, ön sözleşme yapılarak askerî eğitime alınacak.

İBRAHİM ASALIOĞLU / ZAMAN

HABERE YORUM KAT