1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘12 Kurşun’ Heykeline Ağır Ceza Talebi
‘12 Kurşun’ Heykeline Ağır Ceza Talebi

‘12 Kurşun’ Heykeline Ağır Ceza Talebi

Polis kurşunuyla ölen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın heykelini yaptırdığı için hakkında dava açılan Sur Belediye Başkanı Demirbaş’ın ağır ceza mahkemesinde yargılanması istendi.

03 Mart 2011 Perşembe 15:30A+A-

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde 21 Kasım 2004'te öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz adına heykel yaptırarak belediyeyi zarara uğrattığı iddiasıyla yargılanan, hakkında verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozulan Diyarbakır'ın Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına karar verildi. Taraf 'a konuşan Demirbaş, davayı bir 'utanç' olarak değerlendirerek, "Hukukî süreçleri takip edeceğiz. Gerekirse AİHM'e gideceğiz. Ancak ben ülkemi Avrupa'ya şikâyet etmek zorunda bırakılmamalıyım" dedi.

Diyarbakır 6. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada mahkeme heyeti, Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nin "Sanık belediye başkanının güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldüğü iddia edilen Uğur Kaymaz adlı çocuk anısına, vücudundaki mermi yarası sayısını sembolize eden heykel yaptırma eyleminin TCK'nın 215. maddesinde yer alan "suçu ve suçluyu övme" suçunu oluşturup oluşturmayacağının yetkili ağır ceza mahkemesince tartışılıp değerlendirilmesi zorunluluğu bozmayı gerektirmiş, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine karar verilmiştir" kararını okudu.

Gerekçe Eskişehir'deki dava

Bozma ilamına karşı sanık avukatı ve iddia makamının beyanını alan mahkeme, "usul ve yasaya uygun Yargıtay bozma ilamına uyulmasına" karar verdi. Mahkeme, kararında, Uğur Kaymaz'ın üç polis memuru tarafından "meşru müdafaa sınırlarının aşılması suretiyle" öldürüldüğü iddiasıyla açılan ve kamu güvenliği nedeniyle Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanıklara verilen beraat kararının gerekçesine de yer verdi. Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında ölen Uğur ve babası Ahmet Kaymaz hakkındaki "yasa dışı örgüt üyesi olmadığı yönündeki beyanlara itibar edilmediği" tesbiti hatırlatıldı.

Demirbaş'a iki yıl hapis istemi

Demirbaş'ın, ölen çocuğun yaşı ve vücudundaki mermi sayısını sembolize eden heykel yaptırması eyleminin TCK'nın 215. maddesinde yer alan "suçu ve suçluyu övme" suçunu oluşturup oluşturmayacağı kararının Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'ne ait olduğunu bildiren mahkeme, görevsizlik kararı vererek, dosyayı Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Demirbaş, 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. Karara itiraz edeceklerini belirten BDP'li Demirbaş, tepkisini şöyle dile getirdi: "Bir sanat eseri yaptırdığımız için yargılanıyor olmam demokrasi adına ayıptır. 21. yy'da bir belediye başkanı heykel yaptırdığı için yargılanmamalı. Dünyanın hiçbir yerinde 'insanlar ölmesin' demek yargılama konusu olmamalı. Artık bu tür utançlarla uğraşmayalım. Hukuki açıdan tüm süreçleri takip edeceğiz. Gerekirse AİHM'e kadar gideceğiz."

VEYSİ POLAT / TARAF

HABERE YORUM KAT

6 Yorum