1. HABERLER

  2. HABER

  3. 12 Eylül Mağduru Ülkücüler "Evet" Diyecek
12 Eylül Mağduru Ülkücüler Evet Diyecek

12 Eylül Mağduru Ülkücüler "Evet" Diyecek

12 Eylül tarihinde referanduma sunulacak değişikliklere bir destek de ülkücü camiadan geldi. Ülkücüler 12 Eylül’de mağdur olan arkadaşları için "evet" diyeceklerini ifade ettiler.

09 Temmuz 2010 Cuma 14:25A+A-

Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa değişiklik paketindeki bazı maddeleri kısmi iptal etmesinin ardından 12 Eylül tarihinde referanduma sunulacak değişikliklere bir destek de ülkücü camiadan geldi.

12 Eylül 1980 darbesi sonrasında mağdur olan kesimlerin başında gelen ülkücüler, darbenin yıldönümünde yapılacak referanduma 'zulüm görmüş, işkence çekmiş arkadaşlarının anısıyla' giderek evet oyu vereceklerini açıkladı.

Darbenin 30. yıldönümünün referandum ile aynı güne denk gelmesi ülkücüler için ayrı bir önem taşıyor. Çünkü ülkücüler işkence gören, hapis yatan ve hayatları karartılmak istenen birçok arkadaşı için Anayasa değişiklik paketine 'evet' oyu vererek darbeci zihniyetle hesaplaşmak istiyor.

ACIYI ÇEKENLER YAPSIN İSTERDİM
12 Eylül öncesinde Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yapmış Çorum eski Milletvekili Hasan Çağlayan, değişiklikleri Türkiye'nin vizyonunun değişmesi ve demokratik bir ülkeye gidişin ilk basamağı olarak gördüğünü söyledi.

"Değişiklikteki bütün maddeleri, Türkiye'nin geleceği açısından umut dolu görüyorum" diyen Çağlayan, şunları söyledi:

"Referandum tarihinde zulme maruz kalmış binlerce ülkücünün acısı dinecek. Sağ kesimde de 12 Eylül'ün mağduru olan, dönemin acı çeken hareketleri ve partileri var. Özellikle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), köken itibariyle ülkücü camia ve milliyetçi hareket 9 tane idam vermiş. Belki 100 binin üzerinde kişi zindanlarda yatmış. Zulüm, işkence, her türlü eza, cefayı gören bir hareket. Bu işin başlangıcını isterdim ki bizim jenerasyondan gelen bizim gibi acıyı çeken insanlar yapsaydı. Yani bu konuda AK Parti'ye haset ettim. Diğer partiler meseleye 'parti çıkarı' şeklinde yaklaşıyor. Kabul çıkarsa geleceklerinin nasıl olacağı ile ilgili bir tahlil yapıyorlar. Parti menfaatleri açısından bakıldığı için yanlışlıklar ortaya çıkıyor. MHP'nin yaklaşımını da hoş bir durum olarak görmüyorum. Şu andaki çıkan şekliyle bile inşallah halkımız, kabul oyu vererek 12 Eylül'le gelen darbeci zihniyetin arızalarını ortadan kaldırır."

TÜRKİYE'NİN İHTİYACI VAR
Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür ise bazı maddelerin iptal edilmesini "eksikliklerin giderilmesi" olarak nitelendirdi. Ancak değişikliklerin referanduma sunulacak olmasının önemli olduğunu söyleyen Gürgür, "Pakete, ülkenin ihtiyacı var. Çünkü yargı sisteminin yeniden düzenlenmesi ve hal egemenliğine dayalı olan demokratik sistemi yürütecek bir Anayasa gerekiyordu. 1961 Anayasası başta yüksek mahkemeler olmak üzere millet egemenliğini kullanacak organlar oluşturuldu. Darbecilere yargı yolunun açılması sadece bir boyutu ancak genel anlamda Türkiye'nin değişikliklere ihtiyacı var" diye konuştu.

DARBEYİ YARGILAYACAĞIZ
Ülkücü camianın bilinen isimlerinden Musa Serdar Çelebi de değişiklik paketine destek verdi. 12 Eylül ihtilâline sebep olanların yargılanmasının önemli olduğunu ifade eden Çelebi, "12 Eylül, Türkiye'nin en idealist evlatlarını yok eden devre dışı bırakan bir müdahaledir. Darbeci zihniyetin yargılanarak bir daha bunlara teşebbüs etme cesaretinin kırılmasını arzu ediyoruz. Sağ, sol çatışmalarıyla ihtilal ortamına sürüklenmiş ve kardeş kavgası önlenebilecekken ihtilal şartlarının oluşması adeta beklenilmiş ve müdahale edilmiştir.

Ülkücü ve solcu bana göre hepsi idealist olan vatan evlatları cezalandırılmış, devre dışı bırakılmış ve imha edilmiştir. Çanakkale'den sonra en büyük kayıplarımızdan birisidir. Bir neslin kaybıdır. Hapislerde çürütülmüş, işkencehanelerde hasta edilmiş nesillerin dışında bir de siyasi hayata etkileri yok edilmek istenmiştir. İnşallah 12 Eylül'de halkımız tavrını koyacaktır. 12 Eylül darbesini ve onu takip eden yanlış hareketlerin hepsini bu yolla yargılamış olacaktır. Millete söz söyleme fırsatı verildiği zaman gerçekleşecek bir kararı ifade edecek. Bu yanlışlığı oylarımızla teyit edeceğiz. Haksız yere zulüm görmüş, işkence çekmiş arkadaşlarımızın anısına bunu yapacağız."

(Bugün)

HABERE YORUM KAT