1. HABERLER

  2. HABER

  3. 12 Eylül Mağdurlarına Emeklilik Yolu
12 Eylül Mağdurlarına Emeklilik Yolu

12 Eylül Mağdurlarına Emeklilik Yolu

Ömer Dinçer, 12 Eylül darbesinden dolayı mağdur olanların primlerinin devlet tarafından ödeneceğini, bu kişilerin emekli edilebileceğini söyledi.

10 Şubat 2011 Perşembe 12:27A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 12 Eylül döneminde devlete karşı suç işlediği iddiasıyla tutuklanan, ancak daha sonra beraat edenlerin emekli olmak için tutukluluk sürelerini borçlanabileceğini söyledi.

Buna göre, daha sonra dava açarak devletten tazminat alanlar borçlanma bedelini kendileri ödeyecek, tazminat almayanların borçlanma bedelini ise Hazine karşılayacak.

Bakan Dinçer, Anayasa'da 12 Eylül ile ilgili "darbeyi yapanların yargılanamayacağına" ilişkin geçici maddenin kaldırıldığını anımsattı.

O dönemde değişik sebeplerle devlete karşı suç işlediği iddiasıyla gözetim altına alınan veya tutuklanan ama sonuç itibariyle suç işlemediği tespit edilen ya da beraat edenlerin mağduriyetlerini giderecek türde bir düzenlemeye gittiklerini anlatan Dinçer, şöyle konuştu:

"Bunlar eğer emekli olmak istiyorlarsa tutuklu kaldıkları süreler için borçlanabilecekler. Şayet o dönemde tutuklu kaldıkları için daha sonra beraat etmeleri sebebiyle devleti mahkemeye vermişler ve devletten bu sebeple tazminat almışlarsa tazminat alanlar primlerini kendileri ödeyecek. Ama tazminat almamışlarsa bunların primini Hazine ödeyecek. Böylece onların tutuklu kaldıkları süre boyunca borçlanma imkanı olacak, böyle bir düzenleme yaptık."

Bu konuda herhangi bir kısıtlama olmadığını vurgulayan Dinçer, bu hakkın, tutukluluk süresi ne kadar ise o kadar geçerli olacağını bildirdi.

HABERE YORUM KAT