1. HABERLER

  2. HABER

  3. 12 Eylül Mağdurları Müdahillik İçin Hazırlanıyor
12 Eylül Mağdurları Müdahillik İçin Hazırlanıyor

12 Eylül Mağdurları Müdahillik İçin Hazırlanıyor

Ankara özel yetkili savcı vekiline devredilen '12 Eylül darbe soruşturmasına' 1 Mayıs, Maraş ve Çorum katliamlarının soruşturmaya dahil edilmesi, dönemin mağdurlarını harekete geçirdi.

09 Mayıs 2011 Pazartesi 10:49A+A-

Mağdurlar, karanlık olayları mercek altına alma sürecine taraf olmak istiyor. Ankara 78'liler Derneği Başkanı Hüseyin Esentürk, "Elimizdeki belgeleri savcıya vermeye hazırız." diyor.

Anayasa değişikliği ile darbecilerin yargı zırhının kaldırılmasının ardından 12 Eylül askerî darbesi sorumluları ve işkenceciler hakkında yürütülen soruşturmanın kapsamı genişletiliyor. Bu kapsamda Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Demir, hazırladığı dosyayı geçtiğimiz hafta görevsizlik kararı vererek, özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne gönderdi. 12 Eylül darbesinin mimarları, 'anayasayı ihlal' suçunda yargılanacak. Yargılanmaya, darbeye giden süreçte yaşanan kanlı 1 Mayıs (1977) olayları, Maraş gibi dosyalar da dahil edilecek.

Ankara 78'liler Derneği Başkanı Hüseyin Esentürk, soruşturma savcılarının talep etmesi halinde arşivlerinde bulunan belgeleri paylaşmaya hazır olduklarını söylüyor. Sürecin tarafı olduklarını, davaya müdahil olmayı da amaçladıklarını belirten Esentürk, şöyle konuşuyor: "Biz de bu işin tarafıyız. Bu işe müdahil olmayı hedefliyoruz. Bir talep olduğunda elimizdeki belge ve bilgileri paylaşırız. 12 Eylül rejiminin darbe düzeni birçok alanda devam ediyor. Bu düzenin kurum kuruluşları ile üst merkezi örgütlenmeleri ayakta. Asıl mücadelenin, bunlara ve dayatılan hayat düzenine karşı verilmesi gerekiyor. Hesap sorulması gereken bir iki generalden ziyade, dayatılan yaşam düzenine karşı olmalıdır." Esentürk, yakın bir zaman önce '12 Eylül Utanç Müzesi'nde bazı belgeleri sergiledikten sonra Türkiye'nin birçok köşesinde kendilerine dönemin tanıklarından belgelerin geldiğine dikkat çekiyor.

1977'deki kanlı 1 Mayıs olaylarının canlı tanığı Lise-Der üyesi Cumhur Yavuz da, savcılığın inceleme başlatmasını memnuniyetle karşılıyor. Darbeci zihniyetin yargılanması için atılan her adımın anlamlı olduğunu belirten Yavuz, "12 Eylül'ün sonuçlarını ortadan kaldıracak her adım olumludur. Önemli olan, arkasında durmak ve siyasi malzeme yapmamaktır. Kanlı 1 Mayıs'ta yaşadıklarımızı anlatmaya hazırız. Yeter ki bu işin üzerine gidilsin." diyor.

Devrimci 78'liler Federasyonu Başkanı Nejat Kangal, uzun yıllardan beri darbecilerin yargılanmaları için kapı kapı dolaştıklarını belirterek, muhtemel bir dava aşamasında sürece müdahil olacaklarını aktarıyor. Kangal, "Bu sürecin içindeyiz. Ne yapılaması gerekiyorsa yapacağız. O döneme ilişkin yaşadıklarımız var. Bunları paylaşmaya hazırız. Hem yargılamayı isteyeceğiz hem de 12 Eylül anayasasıyla ülkeyi yönetmekte ısrar eden yöneticileri teşhir etmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullanıyor.

(Tanju Özkaya / Zaman)

HABERE YORUM KAT