1. HABERLER

  2. HABER

  3. 11 Kentte KPSS Baskını
11 Kentte KPSS Baskını

11 Kentte KPSS Baskını

KPSS soruşturması kapsamında 11 ilde eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.

06 Eylül 2010 Pazartesi 00:21A+A-

Adana İl Jandarma Komutanlığı'nın koordinesindeki baskınlarda 37 kişi gözaltına alındı. Güvenlik güçlerine Z.K. adlı şahsın, C.K, A.Ç, M.K. ve H.A. ile birlikte suç örgütü oluşturduğu, 'resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık' yaptığı ihbarı yapıldı. Operasyon düğmesine basan ekipler 4 Eylül'de Adana merkezli 10 kentte 45 ayrı adrese eş zamanlı baskın düzenledi

Operasyonlarda 25'i Adana'da, 12'si diğer kentlerde olmak üzere toplam 37 kişi kıskıvrak yakalandı. Çetenin, para karşılığı kendi yerlerine sınava girilmesini isteyen adaylara Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Beden Eğitimi Yetenek Sınavı ve Açık Öğretim Lisesi (AÖL) sınavlarını kazandırma vaadinde bulunduğu tespit edildi.

Örgüt elemanları vasıtasıyla anlaşma sağlanan adaylara sahte kimlik belgeleri ve evraklar tanzim ederek resmi işlemlerin tamamlandığı ortaya çıktı. Z.K. liderliğindeki suç örgütünün, sahte evraklar tanzim edilirken gerekli olan resmi mühür ve sınav belgelerinin birer suretini para karşılığı bazı kamu görevlilerinden temin ettiği anlaşıldı. Adana'da son yapılan LYS, KPSS, AÖL sınavı ile Beden Eğitimi Yetenek Sınavı'na 9 örgüt elemanının toplam 11 asıl adayın yerlerine sınava girdiklerinin de belirlendi. Adana Valisi İlhan Atış, soruşturmanın sürdüğünü dile getirerek gözaltı sayısının artabileceğini söyledi.

YGS'de de kopya iddiası

KPSS'deki kopya iddialarının ardından ÖSYM'nin yaptığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) da kopya çekildiği öne sürüldü. YGS matematik soruları yanıtlarının, telefon mesajları ile adaylara gönderildiği belirlendi. 16 ilde başlatılan soruşturmada, sınavda soruların yanıtlarının gönderildiği 108 kişi hakkında araştırma başlatıldı. Sorularının yanıtlarının, Diyarbakır'dan 16 kentteki öğrencilere SMS yolu ile gönderildiği belirlendi. Olay, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'ne gelen, 'Metin Gökçen'e sınav sorularının yanıtlarının gönderildiği' yönünde ihbarla ortaya çıktı.

BUGÜN

HABERE YORUM KAT